Sığınmacıların sağlık giderleri 4 milyar 90 milyon lirayı aştı

Sığınmacıların sağlık giderleri 4 milyar 90 milyon lirayı aştı

Sene başında bütçede 2 milyar 840 milyon 680 bin TL ayrılan sığınmacıların sağlık giderleri için 2 milyar 840 milyon 680 bin koyuldu. Böylece sığınmacıların sağlık giderleri bu yıl harcanacak para 4 milyar 90 milyon lirayı aştı.

Sığınmacıların sağlık giderlerinin karşılanması için sene başında bütçeye konulan 2 milyar 840 milyon 680 bin liranın yetmeyeceği anlaşılınca hükümet ek bütçeye de 1 milyar 250 milyon liralık ek ödenek koymak zorunda kaldı. Ek ödenekle birlikte sığınmacıların sağlık giderleri için bütçeden sadece bu yıl harcanacak para 4 milyar 90 milyon lirayı aştı. Türki Cumhuriyetler dışındaki tüm sığınmacı yabancıların sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor.

6 milyar 139 milyon lira Göç İdaresi Başkanlığı'na 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, ek bütçe yasa teklifine göre, Göç İdaresi Başkanlığı'na bu yıl için tahsis edilen 4 milyar 494 milyon liralık toplam ödeneğe 1 milyar 645 milyon lira daha ilave edilecek. Böylece idarenin yabancılar ve sığınmacılar için yapacağı harcama bütçesi toplamda 6 milyar 139 milyon liraya çıkarken bu paranın 4.1 milyar lirası yabancıların sağlık giderleri için harcanacak.

Ek bütçeye konulan yaklaşık 1.7 milyarlık ek ödeneğin sağlık harcamalarından geri kalan 170 milyon lirası düzensiz göçmenlerin sınır dışı işlemlerine ilişkin giderleri için harcanacak. Geri gönderme merkezlerinin tüketime yönelik mal ve hizmet alımları için ise 200 milyon liralık ek harcama yapılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi