Şile'de taşocağı planı

Şile'de taşocağı planı

Şile'de kurulması planlanan taşocağı hakkında BirGün'e konuşan CHP'li Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, ''Taşocağının kurulmasıyla birlikte Şile’deki doğal yaşam alanları yok olacak. Bu durum kabul edilemez,...

Şile'de kurulması planlanan taşocağı hakkında BirGün'e konuşan CHP'li Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, ''Taşocağının kurulmasıyla birlikte Şile’deki doğal yaşam alanları yok olacak. Bu durum kabul edilemez, bu bir doğa ve çevre felaketine davetiye çıkarmak anlamına gelir. Yerleşim alanına yakın olan bu alan, ormanlıktır ve yakınında akan dere bulunuyor. Birilerinin ticari kazancı uğruna bu bölgedeki yeşili, doğal yaşamı, akarsu yataklarını, köylülerin tarım arazisinin yok edilmesi göz ardı edilerek ÇED raporu verilmesi asla kabul edilmemeli'' dedi.

Bölgede yaşayan yurttaşlarla birlikte konuyu yargıya taşıyacağını belirten Doğan, ''Bu bölgede taşocağı ve benzeri işletmelere izin verilmesi yasalara aykırıdır. Havadan görülebilir, bu alan tamamen ormanlık ve su havzasının civarında. Bölgede böylesine doğayı tahrip edecek işletmelere izin vermek insanların aklı ile alay etmek demek. Bu tür işletmelerde üretim sırasında kullanılan patlayıcılar geniş bir alanda telafisi mümkün olmayan tahribata ve zararlara yol açar.'' şeklinde konuştu.