Sınavda 'HDP' sorusu soran akademisyene uzaklaştırma

Sınavda 'HDP' sorusu soran akademisyene uzaklaştırma

Sosyal medya üzerinden konuya tepki gösteren öğrenciler ise okulda eylem yapacaklarını duyurdu.

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Bülent Yücel, 9 Ocak 2023 tarihinde “Anayasa Hukuku Genel Esaslar” dersi sınavında HDP’nin kapatılması tartışmalarına ve Türkiye’deki belediye başkanlarına verilen cezalara ilişkin sorduğu soru nedeniyle görevden üç ay süreyle uzaklaştırıldı.

Yaptığı sınavda HDP'nin kapatılması davası hakkında soru soran Yücel hakkında dekanlığa şikâyet gitti. Yücel, hakkında üç ay uzaklaştırma cezası verilirken sınavın tekrar yapılacağı belirtildi.

Cumhuriyet'ten Cengiz Karagöz'ün haberine göre, söz konusu karara ilişkin üniversiteden herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Sınavın ilgili kısmında, “HDP kapatma davası yürütülmekte ve seçilen belediye başkanlarına yönelik mahkûmiyet kararlarıyla yasal muhalif partiler üzerinde yargısal bir baskı ortamı oluşturulmaktadır. İktidar partisinin ‘aile kavramına ve kadınların giyimine’ ilişkin olarak yasama organına sunduğu anayasa değişikliği teklifi de bir diğer gündem maddesini oluşturmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Sosyal medya üzerinden konuya tepki gösteren öğrenciler ise okulda eylem yapacaklarını açıkladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.