Sincan Çocuk Cezaevi’nde işkence ve kötü muamele raporlarda!

Sincan Çocuk Cezaevi’nde işkence ve kötü muamele raporlarda!

Daha önce de işkence ve kötü muamele ile gündeme gelen Sincan Çocuk Cezaevi’nde, çocukların şiddete maruz kaldığı Türkiye İnsan...

Daha önce de işkence ve kötü muamele ile gündeme gelen Sincan Çocuk Cezaevi’nde, çocukların şiddete maruz kaldığı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun raporunda da yer aldı. Yedi çocuğun dövüldüğü bildirilen raporda, kamera kayıtlarından seçilen fotoğraflara da yer verildi.

Sincan Çocuk Cezaevi’nde infaz koruma memurlarının çocukları dövdüğü iddiası TİHEK raporunda yer aldı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun raporunda, yaşananların insanlık onuru ile bağdaşmadığı belirtildi

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TİHEK'in Sincan Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Ziyareti Raporu’nda 21 Aralık 2018 tarihinde çocukların ışıklar kapatıldıktan sonra infaz koruma memurları tarafından dövüldüğü bildirildi.

Yedi çocuğun dövüldüğü bildirilen raporda, kamera kayıtlarından seçilen fotoğraflara da yer verildi. Raporda, karşılıklı iki ünitede kalan çocukların sözlü tartışmaya girdikleri ve çocuklardan birinin “kendine zarar verdiği” gerekçesiyle memurlar tarafından götürüldüğü belirtildi. Götürülen çocuğun iki gün sonraa geri getirileceğinin söylenmesinin ardında da çocukların çevreye zarar vermeye başladığı öne sürüldü.

Raporda “Çocukların çevreye zarar vermesinin ardından lojmanlarda oturan ceza infaz memurlarının takviye olarak çağrıldığı ve robocop kıyafetleri giyilerek çocukların bulunduğu bölüme girildiği" belirtildi.

ÇOCUKLAR TEKMELENDİ

TİHEK Raporu’nda kamera kayıtlarında ışıkların tamamen kapatıldığı ve odadan çıkarılan çocukların darp edildiği belirtildi. Raporda “Üniteden dışarı çıkartılan çocuklardan ilkinin kafasında yoğun bir kanama olduğu belirtildi. Üniteden çıkartılan çocukların koridorun köşesinde yere yatırıldığı, infaz koruma memurlarının çocukların üzerine çıkarak hareket etmesini engellediği, o esnada yere yatırılan çocuklara tekme atıldığı kamera kayıtları ile tespit edildi" denildi.

Çocukların tek kişilik odaya götürülürken kıyafetlerinin çıkarıldığı ve bazı çocukların yine yere yatırılarak hareket etmesinin engellendiği ve duvara itilerek darp edildiği ifade edildi. Raporda” Bazı çocukların tekli odaya infaz koruma memurları tarafından ayaklarıyla iteklenerek alındığı ve çocukların 22.08’den sonra revire götürüldüğü, yaklaşık bir dakikalık bir muayeneden sonra revirden çıkarıldıkları görülmüştür” ifadesi yer aldı.

İNSANLIK ONURUYLA BAĞDAŞMIYOR

Raporun değerlendirme bölümünde de yaşananların insanlık onuru ile bağdaşmadığı belirtilerek, şu tespitlere yer verildi:

Çocukların sağlık raporları incelendiğinde bir çocuğa karşılık neredeyse iki katı kadar infaz koruma memuru ile müdahale edildiği ve bu müdahale esnasında kişiyi savunmasız bırakmanın ve kontrol altına almanın ötesinde orantısız bir güç uygulandığı anlaşılmıştır.

Çocukların vücutlarında oluşan yara ve izlerin infaz koruma memurlarının müdahalesi neticesinde oluştuğu sağlık raporlarından ve kamera kayıtlarından açıkça anlaşılmaktadır.

Çocuklara karşı kullanılan gücün seviyesini haklılaştırabilecek veya açıklayabilecek ikna edici ve inandırıcı herhangi bir husus ilerİ sürülememektedir.

Ceza infaz kurumunda bulunan kameraların karanlıkta çekim yapabilme özelliğine sahip olmadığı, bu yönüyle sorunlar doğurabileceği, bu sebeple ceza infaz kurumlarında bulunan kameraların gece görüş ve kaliteli görüntü alma özelliğine sahip olması gerektiği değerlendirilmiştir.

Politika