Sinema Televizyon Sendikası: 1 Mayıs'ta çalışmıyoruz

Sinema Televizyon Sendikası: 1 Mayıs'ta çalışmıyoruz

ABC/Haber MerkeziTELE1'de yayınlanan Çalışma Yaşamı programına konuk olan Aslı Kaygusuz ve Sinem Derya Çetinkaya, sinema sektöründe çalışanların yaşadıkları sorunları dile getirdiler. Kaygusuz ve Çetinkaya, özellikle...

ABC/Haber Merkezi
TELE1'de yayınlanan Çalışma Yaşamı programına konuk olan Aslı Kaygusuz ve Sinem Derya Çetinkaya, sinema sektöründe çalışanların yaşadıkları sorunları dile getirdiler. 
Kaygusuz ve Çetinkaya, özellikle sektörde sigortaların maaş üzerinden değil de asgari ücretten yatırıldığına değindi. 
Çetinkaya, “Son derecede yıpratıcı bir iş yapıyoruz. Az tehlikeli sınıftan çok tehlikeli sınıfa geçti işimiz. Madende, uçakta, denizde her yerde çekim yapıyoruz. Her mesleğin tehlikesini biz de yaşıyoruz. Ama ­sektör bu konuda bilgi sahibi değil'' dedi. 
Aslı Kaygusuz ise sinema kanun beklediklerini açıkladı.  Kaygusuz, “Yasal mevzuat bizim çalışma koşullarımızı kapsamıyor. Dizilerde çalışma saati 15 saat, bunun aşağıya çekilmesi gerekiyor. Bir yandan setlerde çalışanlara bilinçlenme çalışması yaparken öte yandan yapımcılara da sendikalar kanunu gibi kanunları gösteriyoruz'' dedi. 

'İŞ BULAMAM KAYGISI YAŞIYORLAR'
Sinema sektöründe örgütlülük durumu nedir?
Çetinkaya ve Kaygusuz bu soruya söyle cevap verdi: 
“Bizim arkadaşlarımızda da ciddi bir kaygı var. Sendikalı olmak istiyorlar ama ''iş bulamam kaygısı’ yaşıyorlar. Biz herkesin dâhil olmasını istiyoruz. Fakat o bilinci aşılamak çok zor. Ancak, son yıllarda daha çok duyulur, görülür olduk.  Uyku saatlerini, yemek saatlerini düzene koyduk. Böylelikle sendikaya güven arttı.''

Toplumda oyuncuların çok yüksek ücret aldıkları söyleniyor. Çok yüksek ücretler alınmıyor. Baktığınız zaman ne kazanç olarak ne de çalışma süresi olarak iyi durumda değiliz. Bu meslekler senelerdir yapılıyor, ama meslek tanımlarını yeni yapıyoruz. O yüzden bizi tuhaf yerlere yerleştirmeye çalışıyorlar. Sendika olarak meslek tanımları yaptık. Mesleğimizde çalışanların da bir standardı yok."

Aslı Kaygusuz, “ Sinema Televizyon Sendikası 3 yaşında ve çok hızlı büyüyor. Sektörde 10 bine yakın çalışan olduğu söyleniyor. Ama bu düzeyde bir örgütlülük yok. İş bittiği için sigorta bitiyor, o zaman sendika kaydı da düşüyor. Bu yüzden sendikaya üye olan kişi sayısı sürekli değişiklik halinde'' dedi. 

Program sunucusu Hüseyin İrfan Fırat da bu kon hakkında şu açıklamaları yaptı:
“Sanatçı biraz muhalif bir çıkış yaptığında iş verilmiyor, projeleri iptal oluyor. Bu da örgütlenmeye caydırıcı etken olabiliyor. Birinin hak aradığı için fişlemesi basın sektörü olarak son derece kötü bir şey.''
Son olarak Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Kaygusuz ve Genel Koordinatör Sinem Derya Çetinkaya, “Önümüzde 1 Mayıs var. Herkesi Maltepe’ye davet ediyoruz'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem