Sıprı: Küresel Düşüşe Rağmen Avrupa'ya Silah İthalatı Artıyor

Sıprı: Küresel Düşüşe Rağmen Avrupa'ya Silah İthalatı Artıyor

STOCKHOLM, 14 Mart (Xinhua) -- İsveç'te Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2018 ile 2022 arasındaki beş senelik dönemde Avrupa devletlerinin büyük tabanca ithalatının 2013-2017 dönemine kıyasla mühim seviyede arttığını, sadece aynı dönemde küresel tabanca...

STOCKHOLM, 14 Mart (Xinhua) -- İsveç'te Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2018 ile 2022 arasındaki beş senelik dönemde Avrupa devletlerinin büyük tabanca ithalatının 2013-2017 dönemine kıyasla mühim seviyede arttığını, sadece aynı dönemde küresel tabanca transferlerinin azaldığını deklare etti.

SIPRI, Pazartesi günü açıklamış olduğu küresel tabanca satışlarına ilişkin son raporunda, 2018-2022 döneminde Avrupa devletlerinin büyük tabanca ithalatının 2013 ile 2017 arasındaki beş yıla nazaran yüzde 47 arttığını, aynı dönemde küresel tabanca transferlerinin ise yüzde 5,1 azaldığını belirtti.

Rapora nazaran, belirtilen dönemde tabanca ithalatı Afrika'da yüzde 40, kıta Amerikasında yüzde 21, Asya ve Okyanusya'da yüzde 7,5 ve Orta Doğu'da yüzde 8,8 azaldı.

Bu arada, Avrupa Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ülkeleri, esas olarak Rusya-Ukrayna ihtilafı sebebiyle tabanca ithalatlarını yüzde 65 artırdı.

Raporda ek olarak ABD'nin küresel tabanca ihracatındaki payını yüzde 33'ten yüzde 40'a çıkararak küresel tabanca ticaretindeki hakimiyetini artırdığı, Rusya'nın payının ise yüzde 22'den yüzde 16'ya düşmüş olduğu açıklandı.

Silah ithalatı Güney Kore'de yüzde 61, Japonya'da yüzde 171 ve Avustralya'da yüzde 23 arttı ve Asya-Pasifik bölgesindeki bu 3 ülkenin ana tedarikçisi ABD oldu. Ortadoğu'da da en büyük tabanca tedarikçisi, bölgenin tabanca ithalatının yüzde 54'ünü elde eden ABD oldu.

Şubat 2022'deki Ukrayna krizinin peşinden ABD ve birçok Avrupa devletinden gelen askeri yardım sonucunda Ukrayna, 2022'de 3. büyük tabanca ithalatçısı haline geldi.

SIPRI Silah Transferleri Programı kıdemli araştırmacısı Pieter D. Wezeman yapmış olduğu basın açıklamasında, "Küresel olarak tabanca transferleri düşerken, Rusya ile öteki birçok Avrupa devleti arasındaki gerilimler sebebiyle Avrupa'ya meydana getirilen tabanca transferleri keskin bir şekilde arttı" dedi.

Merkezi Stockholm'de bulunan SIPRI'nin araştırmaları internasyonal çatışmaları, silahlanmayı, tabanca kontrolünü ve silahsızlanmayı kapsıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.