Sivas'ta yağ dokusundan kök hücre elde edilmesi yöntemi zorlu tedavilerde çığır açıyor

Sivas'ta yağ dokusundan kök hücre elde edilmesi yöntemi zorlu tedavilerde çığır açıyor

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, vücutta bulunan yağlardan elde edilen kök hücreler sayesinde zorlu ameliyatlarda olumlu birçok avantaj elde ediliyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde, yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin dokulara hacim kazandırılması, kırışıklık, iz ve yara tedavisinin yanı sıra ortopedik hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılması için çalışmalar yürütülüyor.

Çalışmaları sürdürenlerin açıklamalarına göre, daha önce bir sporcunun menüsküs yırtığı tedavisinde kullanılan ve Türkiye’de birkaç hastanede yapılabilen yöntem, Sivas’ta ilk kez gerçekleştirildi.

Ameliyatı Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Kurt Özkaya, Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Öztemur ile birlikte gerçekleştirdi.

Özkaya, vücudun karın cildi, bacak ve basen bölgelerindeki yağların liposuction ile alınarak estetik amacıyla veya yara iyileşmesi, doku hacminin düzenlenmesi gibi birçok konuda kullanıldığını, “Yağ grefti dediğimiz bu yağları bütün olarak kullanabildiğimiz gibi daha küçük parçacıklara ayırarak stromal vasküler fraksiyon haline getirmekteyiz ve böylece hücreleri açığa çıkararak kök hücre, mezenkimal hücre yoğunluğunu arttırıp daha çok faydalanabileceğimiz şekle getirerek de kullanabilmekteyiz.” sözleriyle aktardı.

Bu yöntemin kırışıklık ve iz tedavisi ile kontur düzeltilmesinde de kullanıldığına dikkati çeken Özkaya, şunları kaydetti:

"Bu yağları, hacim kaybında, ellerde, yüzde veya vücudun başka bir bölgesinde cildi yenilemek veya desteklemek amaçlı yani rejenerasyon amaçlı kullanmaktayız. Aynı zamanda erişkin insanların karnından, kalçasından veya bacağından aldığımız bu yağlar belirli bir işleme tabi tutularak farklı amaçlarda da kullanılmaktadır. Bunlar kontur düzeltme, yara iyileşmesi amaçlı da olabilir. Ayrıca tedavi edici olarak ortopedi ana bilim dalında da kullanılmaktadır."

Özkaya’nın hazırladığı hücrelerden, aminoasit ve büyüme faktörlerince zengin sıvıyı ameliyatta kullandıklarını belirten Prof. Dr. Öztemur ise multipotant hücreler olarak da bilinen mezenkimal hücreler bakımından zengin sıvının, ameliyat bölgesine uygulanmasıyla birçok yarar sağlandığını vurguladı.

Hedeflerini iyileşme sürecinin hızlandırılması ve iyileşme kalitesinin yükseltilmesi olarak özetleyen Öztemur, "Attığımız menüsküs dikişlerinin daha iyi kalitede iyileşmesini amaçladık." ifadelerini kullandı. Ayrıca Sivas'ta bu işlemin ilk kez gerçekleştirildiğini vurgulayan Öztemur, bu tip operasyonların menisküs yırtıklarında ve kıkırdak bozulmalarında faydalı olacağını, çalışmalarını sürdüreceklerini ekledi.

Sivas, AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Bilim Teknoloji