Siyanürlü 'Altıncı' şirketin CEO'su Erdoğan'ın eski danışmanı çıktı

Siyanürlü 'Altıncı' şirketin CEO'su Erdoğan'ın eski danışmanı çıktı

Tokat Erbaa'da siyanürlü altın arayan şirketin CEO'su Erdoğan'ın eski danışmanı çıktı.

Tokat Erbaa'da siyanürlü altın arayan Verusa Holding'in CEO'su Ömer Özbay'ın, Erdoğan'a 2011-2017 yılları arasında danışmanlık yaptığı ortaya çıktı.

BirGün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, Verusa Holding, Erbaa sınırları içerisinde yer alan Sakarat ve Boğalı yaylalarında 20 bin dönümlük arazide altın madeni arama ruhsatı aldı.

10 milyon TL sermaye ile Galata Altın İşletmeli A.Ş kuran Verusa Holding, maden ruhsatını devrederek yapılacak tüm faaliyetleri bu şirket adıyla yapmaya karar verdi.

Tarım ve hayvancılıkla geçinen bölge halkı şirketin sondaj çalışması yapmasından endişeli. Ordu Fatsa’da altın madenciliği faaliyetinin bölgeye verdiği zararın ortada olduğunu belirten bölge halkı Erbaa’da da aynı şeylerin yaşanmamasını istiyor.

BÖLGEYE HİÇ BİR KATKISI YOK

Bölge halkının bir araya gelerek oluşturduğu Yeşil Erbaa Çevre Platformu’nda yapılan açıklamada, “Fatsa örneği önümüzde dururken, bu cennet vatan köşesinde bir altın madeni açmak maden şirketi dışında hiç kimseye hele de bu köylerde, kasabalarda yaşayan insanlarımıza katkı sağlamayacaktır” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam