Sızan siyanürü işçilere temizlettiler!

Sızan siyanürü işçilere temizlettiler!

Erzincan İliç’te siyanür sızdıran Anagold altın madeniyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Sızan siyanürün temizliği yaptırılan işçilerden görüntüler geldi. Veryansın TV’nin haberine göre, 25 Haziran Cumartesi günü saat 11.40’ta çekildiği belirtilen görüntülerde siyanür temizliği kameralara yansıdı.

‘BAŞIMI KALDIRAMIYORUM AĞRIDAN’

İş makinesiyle temizlik yaptırılan işçi “Saçılan siyanürü toprakla karıştırıp yoğunlaştırdılar. Şu gösterdiğim köpüklü alan hep siyanür. Menfezin içi de siyanür. Kimse açıklama yapmıyor. Siyanür topraklara karıştırılıyor ve önlem alınmıyor. Rızamız bile sorulmadan bizi siyanürün içinde çalıştırıyorlar. Başımı kaldıramıyorum baş ağrısından” ifadelerini kullanıyor.

‘ŞU GÖRDÜĞÜNÜZ ALAN TAMAMEN SİYANÜR’

Aynı işçi alandaki kimyasalları görüntülediği videoda “Burası Erzincan İliç Anagold altın madeninde patlayan siyanür birikintileri. Şu anda bize temizlettiriliyor” dediği duyuluyor. İşçi “Bu gördüğünüz alan tamamen siyanür. Şu anda yola serilen doğaya serilen siyanür greyderlerle toplandı. Şu gördüğünüz siyanür karışımlı toprak” ifadelerini kullanıyor.

SİYANÜR NEDİR, TOPRAĞA KARIŞIRSA NE OLUR?

Kimyasal bir madde olan siyanür; bir karbon ve bu karbona bağlı üç azot atomu içerikli bir bileşendir. Siyanür toprağa ve suya karışması halinde kolay bir şekilde yok olmaz. Ayrıca toprağa karışan siyanür o bölgede yetişen tüm bitkilere ve tarımsal alanlara yayılarak zehirli gıda üremesine ve dolaylı olarak da insanlara geçmesine neden oluşturur. Bu nedenle ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi boyutlarda zarar vermektedir.

Anagold Madencilikten açıklama

Kamuoyuna duyurulur,
Bir televizyon kanalında yer alan Çöpler Maden sahamızda çekildiği belirtilen görüntülerde tamamen asılsız ve yanlış iddialar nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirmek isteriz. 
Bir çalışanın ‘25 Haziran Cumartesi’ günü çektiğini belirttiği görüntülerde ‘siyanürlü alanı temizletiyorlar’ gibi asılsız ve yanlış iddialar yer almaktadır. Maden sahamızda 21 Haziran 2022 tarihinde talihsiz çevre kazası meydana geldi. Aynı tarihte kaza alanı uzman ekiplerce, tamamen bilimsel yöntemlerle temizlendi. Kazanın oluştuğu bölge sıyrılarak yığın liçine taşındı. Kaza alanı, tamamen kuru zemine ulaşıldıktan sonra hipoklorit ile temizlendi. Çok kısa sürede kaza alanı ve etrafı döküntüden temizlenerek, arındırıldı. 
25 Haziran tarihindeki görüntülerin çekildiği yer, kamuya ve halka açık alan değildir. Görüntüler, kamuya ve halka tamamen kapalı, sadece fabrika (proses) alanı olarak adlandırdığımız yerde çekilmiştir. Fabrika alanında, 21 Haziran tarihinde oluşan talihsiz kaza sonrası iyileştirme çalışmaları sürerken, rutin işlemlerden biri olan pompa değişimi sırasında minimum sızıntı oluşmuştur. Tekrarlamak isteriz ki olağan olan bu sızıntının oluştuğu alan fabrika (proses) alanıdır. Normal faaliyetlerimiz sırasında tüm ayrıştırma işlemi de bu alanda yapılmaktadır. Yani burası işleme alanıdır. Görüntüler, iş makinaları eşliğinde her olağan işlem sonrası yapılan, yine olağan bir temizleme işlemidir. Bu temizleme işlemi uzman yetkililerin gözetiminde altı dakika sürmüştür ve kullanılan malzeme de standart temizleme işlemlerinde kullandığımız hipoklorittir.
Bu yanıltıcı ve kasıtlı bilgi kirliliğinin kamuoyu algısı üzerinde oynanan bir oyun olduğunu biliyoruz. 
Şirketimizin hukuki hakları saklıdır, halkımızın bilgisine sunarız.
Saygılarımızla,
Anagold Madencilik