Skandal iddia: TUS soruları çalındı mı?

Skandal iddia: TUS soruları çalındı mı?

Tıpta Uzmanlık Sınavı sorularının sınava giren adayların ÖSYM tarafından erişime açılmasının ardından internete yayılması Meclis gündemine taşındı.CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Tıpta Uzmanlık Sınavı...

Tıpta Uzmanlık Sınavı sorularının sınava giren adayların ÖSYM tarafından erişime açılmasının ardından internete yayılması Meclis gündemine taşındı.

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sorularının ÖSYM tarafından sınava giren adayların erişimine açılmadan önce internet ortamında dolaşıma sokulmasını Meclis gündemine taşıdı.

Ali Fazıl Kasap, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesi ile Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sorularının sızdırıldığı iddialarının açığa çıkarılması için Milli Eğitim Bakanlığının harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

'SINAVA GÖLGE DÜŞÜRDÜ'

24 Şubat’ta gerçekleştirilen TUS sorularının ÖSYM tarafından adayların erişimine açılmadan önce sınavda sorulan 240 sorunun tamamının eksiksiz ve sınavda yazılan şekliyle internet ortamında dolaşıma sokulmasının sınav güvenliğini ortadan kaldırdığını belirterek, “Bu durum sınava gölge düşürmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı gerek adli gerekse idari bir soruşturma açarak bu iddialara cevap vermelidir” dedi.

'İDDİALAR DOĞRU MU?'

Sorularının sızdırıldığı iddialarının kaygı verici olduğunu belirten Kasap, “Piyasada TUS DATA-TUS Hazırlık gibi bilimsel toplantı merkezleri adı altında dershanecilik faaliyeti yürüten kurumlarında bu sorulara dair paylaşımda bulunduğu iddiaları doğru mudur? Tıpta Uzmanlık Sınavı sorularının öncesinde sızdırıldığı ile ilgili iddiaların ve şüphelerin giderilmesi için Bakanlık olarak konu ile ilgili adli ve idari bir soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz” diye sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim