Skyland’daki ölüm ortaya çıkardı: Şirket 2 kere ceza almış

Skyland’daki ölüm ortaya çıkardı: Şirket 2 kere ceza almış

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun; cesedi molozlar arasında bulunan inşaat işçisine ilişkin verdiği soru önergesine Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıt verdi. Çalışma Bakanı’nın yanıtı dikkat çekici bir ayrıntıyı...

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun; cesedi molozlar arasında bulunan inşaat işçisine ilişkin verdiği soru önergesine Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıt verdi. Çalışma Bakanı’nın yanıtı dikkat çekici bir ayrıntıyı ortaya çıkardı.

Bakan’ın yanıtına göre iş cinayetinde yaşamını yitiren işçinin çalıştığı şirket; daha önce 2 kez iş sağlığı ve güvenliği yönünden eksikleri nedeniyle para cezasına çarptırılmış.

Evrensel’in haberine göre Bakan Müezzinoğlu soru önergesine yanıtında, “Bakanlığımız tarafından işyerine 11 Eylül 2013 24 Eylül 2013 ve 24 Haziran 2014- 13 Temmuz 2014 tarihleri arasında iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftişler yapılmış ve işveren hakkında idari para cezası uygulanmıştır'' açıklamasında bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, işçi Keleşoğlu’nun ölümüyle ilgili “Söz konusu kaza ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından inceleme başlatılmıştır. İşyerlerinde meydana gelen iş kazaları sonrasında, olayın meydana gelmesinde kusurlu bulunanlar ile bu kişilerin kusur durumlarına ilişkin soruşturmalar adli merciler tarafından yürütülmektedir'' demekle yetindi.

Eroğlu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının (GYO) yaptığı Skyland İstanbul Projesinde inşaat işçisi olarak çalışan 21 yaşındaki Veysel Karani Keleşoğlu’nun cesedi, 27 Eylül 2016 tarihinde moloz döküm alanında bulunmuştu.

İşçinin Ağustos 2016’da çalıştığı inşaatta yüksekten düşerek öldüğü; şirketinse Skyland İstanbul’un ''imajı sarsılmasın’ diye işçinin cesedini düştüğü yerden molozların arasına taşıdığı iddia edilmişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi