Snapdragon 8 Gen 2 şekilleniyor

Snapdragon 8 Gen 2 şekilleniyor

Teknoloji dünyasının en önemli mobil işlemci firmalarından biri olan Qualcomm, yeni amiral gemisi yonga seti üzerinde çalışmaya başladı.

 Özellikle son birkaç yıldır en büyük rakibi MediaTek ile kıyasıya bir mücadele içerisine giren Qualcomm, bu yarışta kendisine avantaj sağlamasını umduğu Snapdragon 8 Gen 1’de hiç de beklemediği problemler yaşamıştı. Bu yonga seti her ne kadar performans anlamında istenileni fazlasıyla verse de, iş verimliliğe gelince gerek ısı gerekse güç tüketimi alanlarında ciddi problemlerinin ortaya çıkması, bir an da Qualcomm’un elini zayıflatmıştı.

Snapdragon 898 kullanacak ilk telefon

Bu soruna hemen bir çare getirmek isteyen Amerikalı şirket ise, mevcut yonga setini güncelleyerek Snapdragon 8+ Gen 1 modelini piyasaya sürmüştü. Yeni model performans anlamında kısıtlı bir güç artışı sağlasa da, asıl hedefi olan verimlilik alanında %30’a yakın bir gelişim gösterince Qualcomm yeniden MediaTek’e karşı önemli bir silah kazanmış oldu.

Snapdragon 888

Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri netleşiyor

İşte Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setiyle rüzgarı arkasına alan Qualcomm, önümüzdeki yıl ise Snapdragon 8 Gen 2 yonga setiyle piyasanın tartışmasız lideri haline gelmek istiyor. Bu sebeple çalışmalarına erkenden başlayan şirketin yeni işlemci setinde birçok firmanın desteğini kestiği 32 bit teknolojisine hala yatırım yapmaya devam ettiği görünüyor.

Snapdragon 732G

TSMC’nin bantlarında 4nm fabrikasyon süreciyle üretilecek olan yeni yonga seti aynı zamanda Adreno 740 grafik birimiyle karşımıza çıkacak. İçerisinde bir adet Cortex-X3, 2 adet Cortex-A720, iki adet Cortex-A710 ve üç adet Cortex-A510 çekirdek bulunduracak olan yonga setinin ne zaman tanıtılacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Twitter yeni tweet raporlama araçlarını herkese sundu

Teknoloji