Sokağa çıkma kısıtlamasının önündeki engel kurbanların evde kesilme korkusu

Sokağa çıkma kısıtlamasının önündeki engel kurbanların evde kesilme korkusu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağının kesinlikle düşünülmediğini ifade ederken kurban kesimiyle ilgili birtakım düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada kovid19 gölgesinde geçecek Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olmayacağını söylemişti. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'ye açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bayramda yasağın kesinlikle düşünülmediğini söyledi. 

AYASOFYA'DA NAMAZ

Ayasofya'nın 86 yıl sonra ibadete açılmasına ilişkin olarak da konuşan Oktay, namaz esnasında kapatılacak freskler için çok farklı bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. "Çok güzel bir çalışma var" diyen Oktay, "Bunu eleştirenlerin bu kadar hassas, bu kadar orijinal çözümler üretebilecek kadar düşünebileceklerini zannetmiyorum. Biz bu kadar hassas yaklaşıyoruz. Orijinal. Çok orijinal bir sistem. Oradaki yapıya, kullanılan boyalara zarar vermeyecek bir sistem olacak. Sistem de bizden çıkma, sistemi de biz yapacağız” dedi.

Selvi konuya ilişkin kendi görüşlerini ise, "Namaz sırasında fresklerin üzeri ışıkla kapatılıp, üzerine yine ışık sistemiyle ayet gelecek. Kur’an-ı Kerim’den bir ayet namaz sırasında ışıkla fresklerin üzerine yansıtılacak" diye ifade etti.

BAKANLIKLRIN YENİDEN AYRILMASI

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birleştirilen bazı bakanlıklar yeni dönemde ayrılmasının söz konusu olup olmadığına ilişkin şöyle konuştu: "Şu anda bizim gündemimizde A, B, C bakanlığının ayrılması gibi bir şey yok.

Bakanlıkların birleştirilmesi konusu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde çok bir sorun teşkil etmiyor. Bir sorun varsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bir kararnameyle düzeltileceği için zor değil. Bakanlıkların ayrılması gerekirse Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılabilir”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem