"Soma katliamının hesabını soracağız"

"Soma katliamının hesabını soracağız"

Birlik Sendikası, Soma Katliamı'nın 7'nci yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı. Sendika, "Soma katliamının hesabını soracağız" dedi.

Soma Katliamı'nın 7. yılı dolayısıyla Birlik Sendikası tarafından yapılan açıklamada, "İşçi katliamlarının hesabını sormak ve işçilerin güvenli, insanca çalışacağı bir çalışma düzeni için emekçileri örgütlenmeye çağırıyoruz" denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın üzerinden tam 7 yıl geçti. Bu 7 yılda sorumluların hiçbiri cezalandırılmadı. Çünkü kapitalizmin yasalarının işlediği her yerde olduğu gibi Soma Katliamı davasında da patronlar ve iktidar korundu, korunmaya devam ediyor.

 

Sorumlular bellidir. İşçileri üretim baskısıyla ve hiçbir güvenlik önlemi almadan madenlerde çalıştıran patronlar, işçiler öldüğünde ‘fıtrat’ diyen AKP iktidarıdır. İşçileri güvencesiz ve taşeron çalışmaya mahkum ederken onları ölümleri pahasına denetlemeden izin verdikleri madenlerde çalıştıran bu ikili ortaklıktır. 

 

Bugün bu sermaye düzeni salgında da işçileri ölüme sürüklüyor. Patronlar teşviklerle korunurken emekçiler hastalıkla burun buruna çalışmaya devam ediyor. 

 

Soma Katliamının ve tüm iş cinayetlerinin hesabını ancak örgütlü bir işçi sınıfı sorabilir. 

 

İşçi katliamlarının hesabını sormak ve işçilerin güvenli, insanca çalışacağı bir çalışma düzeni için emekçileri örgütlenmeye çağırıyoruz. 

GENEL