Somalı madencilerin direnişi: Bakanlık özelleştirme kararından vazgeçti

Somalı madencilerin direnişi: Bakanlık özelleştirme kararından vazgeçti

Manisa Soma’da Eynez açık ocağının bir bölümünün özelleştirilmesine karşı Ankara’ya yürüyüşe geçen maden işçilerinin direnişi zaferle sonuçlandı. Bakanlık, ocağı özelleştirmekten vazgeçti.

Manisa Soma’da Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Soma Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) bünyesindeki Eynez açık ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu şirketine devrine karşı çıkan işçiler harekete geçerek Ankara’ya yürüyüş kararı aldı.  Emekçiler, Kırkağaç mevkiinde jandarma tarafından engellendi. Direnişe geçen işçilerin, eylemi zaferle sonuçlandı.

soL’un haberine göre; Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı’nın kendisini aradığını ve “Özelleştirme olmayacak” dediğini aktardı. Akçul şöyle konuştu:

“Üç noktada çadırlar kurup nöbet tutarak 42 günü geride bıraktık. Eynez sahasını kısmen özelleştirme girişimi dün itibariyle sonuçlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü ve ilgili daire başkanlarıyla yaptıkları son toplantı sonrası bize ulaşarak, ‘Özelleştirme olmayacaktır’ dediler. Beni bizzat bakan yardımcısı Şeref Kalaycı aradı. Firmaya da 3,5 milyon tonluk saha akitleri var lakin bu kesinlikle Eynez’de olmayacak ve bu bölgede gündeme gelmeyecek. Bize söz verildi. Başta bu mücadeleyi verenlere teşekkür ediyorum.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek