Son ankette çarpıcı sonuçlar... İşte Erdoğan'ın uykusunu kaçıran yüzde 7

Son ankette çarpıcı sonuçlar. Ne Babacan ne Davutoğlu... İşte Erdoğan'ı en çok zorlayan yüzde 7 .  İstanbul Ekonomi Araştırma'nın açıkladığı son ankette

Son ankette çarpıcı sonuçlar. Ne Babacan ne Davutoğlu... İşte Erdoğan'ı en çok zorlayan yüzde 7 .  İstanbul Ekonomi Araştırma'nın açıkladığı son anket sonuçlarına göre AKP'nin oyları pandemi öncesi döneme geriledi ve AKP-MHP İttifakı yüzde 50'yi bulamıyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, yaptıkları son anketin sonuçlarını Gazeteci Atakan Sönmez'le Satır Arası programında değerlendirdi.

"BABACAN SAHNEYE ÇIKMAYA BAŞLADI"

Can Selçuki, ankette öne çıkan en önemli bulgulardan birinin Ali Babacan'ın DEVA Partisi'nin aldığı oy oranı olduğunu söyledi. Daha önceki anketlerde dikkate değer bir oy oranı çıkmayan DEVA Partisi'nin oylarının son ankette yüzde 1.5 çıktığını belirten Selçuki, bunun nedenini ise Babacan'ın medyada görünmeye başlaması ve gösterdiği performanstan kaynaklandığını söyledi.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50'NİN ALTINDA

Ankete göre Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP'nin oy oranı yüzde 47'de kalıyor.

AKP'nin oy oranının pandemi döneminde bir miktar yükseldiğini belirten Selçuki, normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte tekrar salgın öncesi döneme gerilediğini söyledi. Selçuki, bunun nedeninin ise insanların sağlık kaygısı azalmaya başlayınca karşılaştıkları ekonomik tablo olduğunu vurguladı.

[caption id="" align="alignnone" width="690"] Ankete göre Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP'nin oy oranı yüzde 47'de kalıyor.[/caption]

DİKKAT ÇEKEN YÜZDE 7

Seçmenin en önemli sorun konusunda ilk 5 maddenin ekonomik sorunların yer aldığına dikkat çeken İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, Cumhur İttifakı'nın oyunun yüzde 47 olmasına rağmen, "Ekonomideki sorunları Erdoğan çözer" diyenlerin oranın sadece yüzde 40 olduğunu belirtti.

Daha önceki yıllarda sık sık anket sonuçları açıklayan AKP'de geçtiğimiz günlerde kamuoyundaki anket şirketleri için ilginç bir çıkış geldi. Genel Merkez düzeyinde yapılan açıklamada sonuçların şirketler tarafından çarpıtıldığı iddia edilmişti.

AKP Ar-Ge‘den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, son günlerde açıklanan anketlere ilişkin olarak, “Yandaş anket firmaları tarafından gerçeklerle bağdaşmayan anketler açıklanmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Hamza Dağ, yazılı açıklamasında, periyodik olarak yapılan araştırmaların Covid-19 salgını sürecinde de devam ettiğini belirterek, “Bunun yanında bu dönemki çalışmalarda hükümetin uyguladığı ve uygulamayı planladığı politikalara yönelik kamuoyu araştırmaları yapılmıştır. Son dönemde gerçekleştirilen çalışmalar göstermektedir ki, salgın sürecinde uygulanan politikalar kamuoyunun büyük oranda desteğini almıştır” ifadesini kullandı.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.