Cumhurbaşkanlığı'ndan 'normalleşme' genelgesi: Kamuda izinler kaldırıldı mı?

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'normalleşme' genelgesi: Kamuda izinler kaldırıldı mı?

Cumhurbaşkanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarının normalleşme süreci ile ilgili yeni genelge yayınladı.

e642f36a-cabb-46ee-b0a1-9af8fe7c17b5.jpegBuna göre, kronik rahatsızlığı olan 60 yaş ve üzeri çalışanlar ile gebeliğinin 24'üncü haftasından 32'nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edecek. Peki, kimlerin idari izinleri kaldırılacak?

Cumhurbaşkanlığı tarafından Kovid-19 tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak tedbirler ile ilgili genelge yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan genelgede, 14 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan 'Kovid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler' konulu 2021/8 sayılı genelgenin yürürlükten kaldırıldığı belirtilerek, 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdüreceği kaydedildi.

60 YAŞ VE ÜSTÜ ÇALIŞANLAR YİNE İZİNLİ

Genelgede, Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24'üncü haftasından 32'nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirildi.

"ÖZLÜK HAKLARI SAKLI OLACAK"

Bu genelge kapsamında idari izinli sayılanların göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları belirtilen genelgede, söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklarının saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumluluklarının görev yerinde çalışanlar ile eşit olduğu, bu çalışanların amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacağı ve hizmetine ihtiyaç duyulanların görevlerine dönecekleri aktarıldı.

MASKE ZORUNLULUĞU SÜRECEK

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterileceği vurgulanan genelgede, tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirlerin devam ettirileceği vurgulandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem