Soner Yalçın: Ne aldınız arkadaş

Soner Yalçın: Ne aldınız arkadaş

“Mutabakat metninde bulunmayan/yazılı olmayan hangi sözlerin verildiği üzerinde durmak gerekmiyor mu?''

Gazeteci Soner Yalçın, Türkiye’nin NATO zirvesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metnini değerlendirdiği bugünkü yazısında, “NATO zirvesi Madrid'te Erdoğan'a asıl neyin sözünü-desteğini verdiler? Pragmatist Erdoğan asıl ne aldı?” diye sordu.

Söz konusu mutabakat metninde “Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır” ifadesine dikkati çeken Yalçın, “Bu cümlede ‘terör’ kelimesi yok. Bunları terör örgütü olarak gördüğünü kabul etmiyor bu iki ülke” dedi.  Metindeki “Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüt!” ifadesi için de, “Biz demiyoruz” demektir bu cümlenin anlamı. Hâlâ sempatiyle bakıyorlar. Çünkü ABD-NATO/Gladio örgütüdür aslında FETÖ!” diye yazan Yalçın, şöyle sordu:

“15 Temmuz darbesiyle kendini devirmek isteyen terör örgütüne karşı mutabakat metninde bu derece alçaltıcı bir cümle bulunmasını AKP/Erdoğan nasıl içine sindirebildi? Bu mutabakat dışında bizim bilmediğimiz gizli anlaşma metni olmalı. Bu derece kendilerini ve ülkemizi nasıl küçük düşürürler? Neyin sözünü aldılar? Perde arkasında aylardır neyin pazarlığını yapıyorlardı? Bunca caka satmanın asıl amacı neydi?”

Erdoğan’ı “prasmatist siyasetçi” olarak değerlendiren Yalçın, şunları kaydetti:

“Mutabakat metninde bulunmayan/yazılı olmayan hangi sözlerin verildiği üzerinde durmak gerekmiyor mu? İsveç ve Finlandiya terör örgütleriyle mücadele edip Türkiye ile işbirliği yapacakmış, güldürmeyin bizi. Neyin anlaşmasını yaptınız asıl mesele bu! Pragmatist Erdoğan asıl ne aldı? En kışkırtıcı olanı sorayım: Erdoğan'a 2023 seçimi adaylığına tam destek sözü mü verildi? Ya da başka ne? Neymiş, ‘dünya beşten büyükmüş’ filan hep laf ola beri gele… Ne aldınız ki onca lafı yutup verdiniz?”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika