Sosyal Demokrat Olaf Scholz, resmen Almanya'nın yeni Başbakanı oldu

Sosyal Demokrat Olaf Scholz, resmen Almanya'nın yeni Başbakanı oldu

Scholz, Federal Meclis'te ilk turda başbakan seçildi

Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda Şansölye seçildi.

Almanya'da yeni hükümet süreci bugün resmi olarak tamamlandı. Alman parlamentosu Merkel'in yerine Şansölye olarak Olaf Scholz'u seçti. Almanya'da 16 yıl süren Angela Merkel dönemi de böylece kapanmış oldu.

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında Koalisyon hükümeti kurma konusunda uzlaşma sağlanmasının ardından dün imzalar atıldı.

OLAF SCHOLZ DÖNEMİ RESMEN BAŞLADI

Alman parlamentosu bugün Merkel'in yerine şansölye olarak Olaf Scholz'u seçti.

KABİNE ÜYELERİ BELLİ OLDU

Yeni kabinede Nancy Faeser’ın göreve gelmesiyle ilk kez bir kadın Almanya'da içişleri bakanı oldu. Hubertus Heil, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak yerini korudu. Eski hükümette Adalet Bakanlığını sürdüren Christine Lambrecht, yeni hükümette Savunma Bakanı, Çevre Bakanlığı görevinde bulunan Svenja Schulze, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanı oldu. Sağlık Bakanlığı görevine ise SPD'li sağlık uzmanı Karl Lauterbach getirildi.

İmar Bakanlığını Klara Geywitz üstlenirken, Yeşiller Partisinin Eş Başkanı Annalena Baerbock, Dışişleri bakanı, diğer eşbaşkan Robert Habeck de Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı oldu. Anne Spiegel Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanı, Steffi Lemke Çevre, Doğayı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketici Koruma Bakanı olurken Cem Özdemir de Gıda ve Tarım Bakanlığı görevini üstlendi

İLK HEDEF EKONOMİ

Yeni koalisyon Avrupa'nın en büyük ekonomisini modernize etmeyi, iklim değişikliğine karşı çabaları hızlandırmayı ve daha liberal sosyal politikalar getirmeyi amaçlıyor.

Olaf Scholz kimdir, kaç yaşında, nereli? 

2011-2018 yılları arasında Hamburg Belediye Başkanlığı yapan Olaf Scholz, son 3 yıldır Angela Merkel'in kabinesinde Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı. 26 Eylül 2021'de yapılan genel seçimlerde sandıktan birinci çıktı. 8 Aralık 2021'de Başbakanlık koltuğunu Angela Merkel'den resmen devraldı. İşte, Olaf Scholz'un hayatı...

Almanya'nın yeni başbakanı Olaf Scholz; pragmatik, ağır başlı, ketum, duygularını yansıtmayan, hatta sergilediği sakin tutumuyla biliniyor.

Deneyimli siyasetçi, ülke tarihindeki en büyük finansal skandallarından biri olarak görülen 'Wirecard' nedeniyle kamuoyunda eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Birkaç yıl öncesine kadar Alman finansal teknolojisinin geleceği olarak görülen online ödeme firması 'Wirecard'da 1,9 milyar euroden fazla para kaybolmuştu. Dönemin Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz da Wirecard skandalı yüzünden yasal bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, düzenleyici kurumların çok çalıştığını ve işlerini yaptığını söylemişti.

OLAF SCHOLZ'IN HAYAT HİKAYESİ

14 Haziran 1958 tarihinde Almanya'nın Osnabrück kentinde dünyaya geldi.

Lisans eğitimini hukuk fakültesinde tamamladı.

2011-2018 yılları arasında Hamburg Belediye Başkanlığı yaptı.

2018-2021 yılları arasında Maliye Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2019 yılında Sosyal Demokrat Partisi Başkanlığı seçimlerinde aday oldu fakat Klara Geywitz'e kaybetti.

2020 yılında partisi tarafından Almanya genel seçimlerinde başbakan adayı olarak gösterildi.

26 Eylül 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat Partisi'nin birinci çıkması üzerine Olaf Scholz, Başbakan oldu. 8 Kasım 2021 tarihinde mevcut Başbakan Angela Merkel'in görev süresinin dolması üzerine Başbakanlık görevi resmen başladı.

Seçim döneminde, Almanya'da asgari ücretin 9,50 eurodan 12 euroya yükseltmesini vaat etti.
WIRECARD SKANDALI

Almanya ekonomi tarihindeki en büyük finansal skandallardan biri olan 'Wirecard' nedeniyle oldukça eleştirildi. Olaf Scholz'un bakanlığına rapor veren Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), 2020 yılında kayıp olan 1,9 milyar euroyu fark etmemişti.

Fakat son 3 yıldır Angela Merkel'in kabinesinde yer alan Olaf Scholz'un yükselen yıldız olduğunu söylemek mümkün.

Olaf Scholz'un eşi Britta Ernst, Brandenburg Eyaleti'nde Eğitim Bakanı olarak görev yapıyor.

 

 

Dünya