Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi, arama motoru sonuçları engellemeye başladı

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi, arama motoru sonuçları engellemeye başladı

Yeni çıkan internet ve sosyal medya yasasında yer alan 'unutulma hakkını' gerekçe gösteren mahkemeler daha da öteye gitti. Erişimi engellenen haberlerin arama motorlarından çıkarılmasını da talep etmeye başladılar.

 

Konuyla Engelli Web'in Twitter'dan yaptığı paylaşımlara göre artık sadece haber, site ve yazılar değil, bu içeriklere dair arama motorlarında yer alan sonuçlar da engelleniyor. Mahkemenin arama motorlarından ilgili sonuçları çıkarmasını istemesi ve şirketlerin de bu karara uyması halinde Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında listenenen sonuçlara Türkiye'den erişilemeyecek.

Engelli Web tarafından yapılan paylaşımlarda, "Arama motorlarında karşınıza çıkan sonuçlar da artık sansürleniyor. 5651 Sayılı Kanun'da yapılan son değişiklikler ile kişilik hakları ihlal edilenlerin talep etmesi durumunda hakim tarafından, ilgili adreslerin başvuranın adıyla ilişkilendirilmemesine karar verilebiliyor. Hangi arama motorlarına bildirim yapılacağı kararda belirtilmek zorunda. Hakimler artık "Talep edenin (...) internet adresleri ile ilişkilendirilmemesine ve GOOGLE, BING, YAHOO ve YANDEX arama motorlarına gerekli bildirimlerin yapılması için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmesine" şeklinde karar verebiliyorlar" denildi. "Peki pratikte işleyiş nasıl?" diye sorulan paylaşımda, "Bing arama motorunda arattığımız bir URL, Bing Almanya sayfasındaki sonuçlarda gözükürken, Bing Türkiye sayfasında gözükmüyor. Türkiye sayfasında "Bazı sonuçlar kaldırıldı" şeklinde bir mesajla karşılaşıyorsunuz. Bir başka örnek de Yandex arama motorundan. Yandex.com.tr'deki sonuçlarda gözükmüyor" ifadelerine yer verildi.

AKDENİZ: KİMLER, NELERİ UNUTTURMAYA ÇALIŞIYOR AÇIKLAYACAĞIZ

Bilişim Hukuku Uzmanı Prof. Yaman Akdeniz ise söz konusu kararlarla ilgili, "Yeni Yasa kapsamında artık arama motorlarından da linkler çıkartılıyor. Buna da "unutulma hakkı" deniyor. Kimler, neleri unutturmaya çalışıyor, bunları da zaman içinde açıklayacağız" dedi. 

UNUTULMA HAKKI NEDİR?

Sosyal medyaya yeni kısıtlamalar getiren yasa, bütün eleştirilere rağmen AKP ve MHP'nin oylarıyla Meclisten geçmişti. İlgili yasayla, internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle "kişilik hakları ihlal edildiğini" iddia edenlerin talep etmesi durumunda yargıç tarafından, başvuranın adının, ihlale konu internet adresleriyle ilişkilendirilmemesine (unutulma hakkı) karar verilebiliyor.

NE OLMUŞTU?

TBMM'de kabul edilerek yasalaşan Sosyal Medya düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Düzenlemeyle, yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası artırılacak. Suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkânı sağlanacak.  

İlgili Haberler
Etiketler :