Sosyal medyada çok tartışılan görselin hikayesi..

Sosyal medyada çok tartışılan görselin hikayesi..

Fransızlar tarafından öldürülen Faslılar'ın kartpostala basıldığı iddiası geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti, işte gerçekler..

 

 

 

 

İddia doğru. Öldürülen Faslıların görüntüleri Fransa’da kartpostal olarak basılmış.

Kartpostal halen satışta 

İddialarda yer almakta olan görselin üzerin “Souvenir D’agourai. Nos Tirailleurs furieux des mutilations infligées à leurs morts se vengent” (Agourai hatırası: Ölülerimizden dolayı öfkeli olan piyadelerimiz intikam alıyor) yazmakta. Bu yazı "google.com" üzerinden aratıldığında, Fransa menşeli bir koleksiyonculuk sitesi olan Del Campe önümüze çıkmakta.

Bu sitede kartpostal, güncel olarak birkaç satıcı tarafından satılıyor. İddialarda yer alan görsel ile, satışa sunulan kartpostal görseller aynı. Yani görselde herhangi bir dijital müdahale yok.

 

 

Görselin açıklamasına göre “Agourai” Fas’ta bir kasaba. Ayrıca kartpostalın başlığında görüntünün Fas’tan olduğu belirtilmekle beraber kartpostalın arkasında “Maroc” ifadesi yazmakta. Kartpostalların kesin bir tarihlendirmesi bulunmasa da internet üzerinden satılan kartpostalların satıcılarına göre 1898-1940 yılları arasından olduğunu söylemekte.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv