Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Emekçi Hareket Partisi seçim tavrını açıkladı

Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Emekçi Hareket Partisi seçim tavrını açıkladı

Baskın seçim için egemen muhalefet cephesi ittifak ve aday tartışmalarını nihayete erdirirken, toplumsal muhalefet bileşenleri de açıklamalarını birer birer yapmaya başladı. EMEP ve SMF’nin ardından bir açıklama da Emekçi...

Baskın seçim için egemen muhalefet cephesi ittifak ve aday tartışmalarını nihayete erdirirken, toplumsal muhalefet bileşenleri de açıklamalarını birer birer yapmaya başladı. EMEP ve SMF’nin ardından bir açıklama da Emekçi Hareket Partisi’nden (EHP) geldi.

SMF Merkez Yürütme Kurulu’nun açıklaması, mevcut düzede seçimlerin hiçbir şartta sistemi değiştirmenin temel amacı, stratejik mücadele biçimi olamayacağı, ilaveten demokratik, adil, eşit ve bağımsız da yapılamayacağı vurgusuyla başladı.

Milletvekili seçimlerini, bağımsız-demokratik-devrimci-sosyalist vb. parti ve adayların seçilerek parlamentoya girmesine ve dolayısıyla parlamentonun bir kürsü olarak kullanılmasına olanak verdiğini, bu nedenle parlamentoya girmenin doğru bir tavır olduğunu belirten SMF, buna karşın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ise makamın bir kürsü olarak kullanılma olanağı bulunmadığı için aynı değerlendirmeye tabi tutulamayacağını kaydetti.

24 Haziran’a giden süreçte “Hayır''ın her kesiminin sandığa en fazla katılımla gitmesini sağlayabilecek genişlikte bir aday yelpazesinin ortaya çıktığını, HDP’nin tüm toplumu kucaklayan 7 Haziran çizgisinin simgesi Demirtaş’ı aday göstermesinin de demokrasi ve kardeşlik adına önemli bir tercih olduğunu belirten EHP, 24 Haziran’da HDP ve Demirtaş için çalışacaklarını duyurdu