Soylu: Çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız

Soylu: Çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanlar Kurulu Toplantısı'na katıldı. Soylu, burada açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin göç sorununa değinen İçişleri Bakanı Soylu şöyle konuştu:

3,5 milyon Afganlı var İran'da. 2 milyonu hareket etmeye hazır, günlük 2 bin kişinin kişinin geldiğini düşünürsek çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız.

Büyükelçilerin yayımladığı açıklama: Pervasız, edepsiz bir açıklama

ABD, Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu 10 ülkenin Ankara büyükelçiliklerinin yayımladığı ortak açıklama ile iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep etmesine tepki gösteren Soylu, "10 tane büyükelçi hukuka müdahale eden bir açıklama yapıyor. Ne pervasız, ne edepsiz bir açıklama. Yarın bizden Apo'yu da çıkarmamızı isteyebilirler. Selahattin Demirtaş'ı da çıkarmamızı isteyebilirler" dedi.

Türkiye'nin gri listeye alınması: Yüzsüzlük

Soylu ayrıca, Türkiye'nin Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda 'yeterince çaba göstermeyen' ülkelerin bulunduğu 'gri listeye' almasına ilişkin de "Terörizmin en çok maliyet yüklediği ülke biziz. Terörü finanse eden, güç veren Avrupadır. Bu kadar yüzsüzlük olabilir. Bu kadar gerçeklerden aykırı tespitler yapılabilir" diye konuştu.

Politika