Soylu Elbistan ve Doğu Anadolu Fay hattının risklerini anlatıyor: Burada arama kurtarma birliğine ihtiyacımız olduğu kesin

AFAD'ın bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı olarak Kahramanmaraş'ta toplantıya katılan Süleyman Soylu,.2 yıl önce Elbistan'daki fay hattının riskine dikkat çekmiş ve bir an evvel buraya arama kurtarma birliği kurulması gerektiğini söylemişti.

ABC Gazetesi / ÖZEL

Tarih: 19 Ağustos 2020

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş'ta şunları söyledi:

İl AFAD müdürümüz riskleri yukarıdan aşağıya saydı.
Deprem başta olmak üzere,
bir tarafta Doğu Anadolu fay hattı, 
bir taraftan Gölbaşı - Türkolu fayı ve Elbistan fayı var.

Burada bizim bir arama kurtarma birliğine ihtiyacımız olduğu kesin. İnşallah AFAD Başkanlığımızla bu konudaki çalışmayı en kısa zamanda gerçekleştirelim.
İnşallah en kısa zamanda da buraya arama kurtarma birliğini de bir vesile ile kurmuş olalım.
(Alkış)

Soylu'nun bu konuşmayı tarihte İçişleri Bakanlığı'na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ı 2020’de, "il afet risk azaltma planı projesi"nde pilot şehir seçmişti.
 

Soylu Kahramanmaraş'taki konuşmasında şunları da söylemişti:

"Türkiye’de esas itibarıyla afetlere bakışımızı değiştiren hadise, hiç şüphesiz 17 Ağustos 1999’da yaşanan büyük Marmara depremidir. Türkiye o hadiseden sonra, afet yönetimini bir süreç olarak ele almış, afet öncesi hazırlık, afet anı müdahale ve afet sonrası iyileştirme şeklindeki üç aşamada, afet süreçlerini yönetme üzerine bir anlayışa evrilmiştir. Bu anlayış doğrultusunda kurumsal yapılanmasına da ağırlık vermiş, özellikle AFAD başkanlığımız eliyle hem ciddi bir kapasite oluşturmuş, hem de stratejik bir yaklaşım ortaya koymuştur. Bugün gelinen noktada AFAD başkanlığımız, 5 kıtada 60 ülkeye yardım eli uzatabilen, içeride toplam 5 bin 820 personeli, 81 il, 11 birlik müdürlüğü, 26 ana lojistik, 56 destek deposu olan, 85 bin çadır, 207 bin yatak, 198 bin battaniye, 18 bin mutfak seti depolarında mevcut bulunan, afet yönetim karar destek sistemi AYDES gibi dijital altyapıları, Avrupa'nın ikinci büyük deprem gözlem istasyon ağı gibi teknik yapıları olan, sadece 2019 yılında 3 bin 724 olaya müdahale etmiş devasa bir yapıdır. AFAD logosunu bugün Yemen'de de görebilirsiniz, Suriye'de de görebilirsiniz, Etiyopya'da, Somali'de veya Afganistan'da görebilirsiniz. Hatta Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de görebilirsiniz. Sadece logosunu da görmezsiniz, onun sebebiyle Türkiye için dua eden, 'Bu ay-yıldızlı bayraktan, onun milletinden ve onun liderinden Allah razı olsun' diye dua eden mazlum insanlar görebilirsiniz." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Video