Soylu ile Koca'yı kavga etme noktasına getiren sprey

Soylu ile Koca'yı kavga etme noktasına getiren sprey

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı kavga etme noktasına getiren "Çakma" Koroma önleyici sprey hangisi? Bu sprey ile ilgili detaylar,ortaya çıkan sorular ve yaşanan skandallar nelerdi?

Celal Eren ÇELİK

Cumhuriyet Gazetesi’nden Barış Terkoğlu bugün köşesinde yazdığı yazısında Süleyman Soylu’nun kuzeni olan Mehmet Soylu’nun yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldığı RD GLOBAL ARAŞTIRMA GELİŞTİRME şirketinden bahsederek bu firmanın İstanbul AKMERKEZ’de bulunan ofisi ile Sezgin Baran Korkmaz ile ilişkileri ve Paramounth Otel sahipliği ile gündeme gelen Cihan Ekşioğlu’nun firması EKBA HOLDİNG’in ofislerinin tıpkı Sedat Peker’in videosunda belirttiği gibi “Altlı üstlü” olduğunu ifade etti.

Terkoğlu ayrıca Sağlık Bakanlığı kaynakları ile görüştüğünü ve Soylu’nun kuzeninin medikal firması RD GLOBAL ile Sağlık Bakanlığı’nın arasının Sağlık Bakanlığı'nın onay vermediği RD GLOBAL’e ait bir “Sprey” nedeni açıldığını ifade ederken bu “Sprey” ile ilgili daha fazla detay vermedi.

HABER ALTERNATİF ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı kavga etme noktasına getiren o “Spreyin” ismini ve sprey ile ilgili yaşanan detayları kamuoyu ile paylaşıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun yönetim kurulu üyesi olduğu ve tam adı RD GLOBAL ARAŞTIRMA GELİŞTİRME SAĞLIK İNŞAAT YATIRIMLARI SANAYİ VE ANONİM ŞİRKETİ isimli medikal şirketi 2019 yılında Korona virüsün ortaya çıkmasının hemen ardından bir “Sprey” ürünü geliştirdi.

“TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi” yahut kısa adı ile “TurkıshBeam” adı verilen sprey ile “Vücuttaki COVID-19 virüsünün 3 saniye içerisinde negatife dönüştüğü” iddia ediliyordu.

Hatta öyle ki bu ürünün “Lansmanı” devletin haber ajansı Anadolu Ajansı’nın 20 Haziran 2020 tarihli Şükrü Gündüz-Abdullah Çelik imzalı ve “KOVİD-19 AŞISINA TÜRK IŞIN TEDAVİSİ YÖNTEMİ UYGULANDI” başlıklı haber ile yapılıyordu.

Bu haberde Soylu’nun kuzenine ait RD GLOBAL isimli şirketin geliştirdiği Türk Işın Tedavisi Yöntemi’nin (TurkishBeam) ilk kez Diyarbakır’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısıyla yatan hastaya uygulandığı ve sonucun başarılı olduğu belirtiliyor ve bunun Dünya’da bir ilk olduğu ve Türkiye açısından da büyük bir gurur olduğu haberde özellikle vurgulanıyordu.

Oysa Sağlık Bakanlığı bu spreye onay vermemişti ve tüm sıkıntı da bu spreye verilmeyen onay nedeni ile yaşanmaktaydı.

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Süleyman Soylu’nun kuzeninin de yönetiminde olan RD GLOBAL firmasının arasını bu sprey ürüne Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmemesi açtı ve sorun derinleşerek Koca-Soylu sürtüşmesi boyutuna evrildi.

Haberde RD GLOBAL firmasından ise “Türk Işın Tedavi Yöntemi, ilk olarak Türk bilim adamları tarafından “TurkishBeam Seçici- Sensitiv UVC ve Lazer Tedavisi”, kısaca “TurkishBeam” adı altında kurulup geliştirildi. TurkishBeam, Türkiye kökenli dünya çapında önemli tıbbi cihaz firması RD Global INVAMED’in 3 yıllık araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu ortaya çıktı.” ifadeleri ile bahsediliyordu.

Keza AA’nın aynı “PR” haberinde “2017 yılından beri bu tedavi yöntemiyle enfeksiyona neden olan patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde çalışmalar yürüten RD Global INVAMED, Kasım 2019’dan itibaren bu çalışmalarını yoğun bir şekilde Kovid-19 üzerinde odaklanarak sürdürmeye devam etti.

Yapılan hayvan çalışmalarından Kovid-19 ve benzeri viral hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu ve ümit verici sonuçlar alındıktan sonra, Sağlık Bakanlığına klinik çalışma başvurusu yapıldı ve yapılan başvuru 4 Mayıs 2020’de onaylandı.

Onayın ardından, insanlar üzerinde uygulanmasına yönelik gerekli çalışmalar başlatılırken, “TurkishBeam Türk Işın Tedavisi”, denenmesi ve analizlerinin yapılması için ABD’nin tıp merkezlerinden Cleveland Kliniği ve New York Üniversitesi tarafından resmi olarak davet edildi.” ifadelerine de yer veriliyordu.

Haberin devamı için lütfen linki tıklayınız