Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası söz konusu, hukuk devleti buna müsaade etmez

Soylu: Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası söz konusu, hukuk devleti buna müsaade etmez

Kars belediyesine kayyum atanmasına ilişkin konuşan Süleyman Soylu, "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İhlas Haber Ajansı'na verdiği röportajda, Kars belediyesine kayyum atanması ile ilgili açıklamalar yaptı. 

Soylu şu ifadeleri kullandı: "Kars'ta özerkliği andıran bir öz yönetim kurma çabası ve adımları söz konusu. Mahkemenin de tespit ettiği, daha doğrusu istihbarat ve emniyetin daha sonra da davanın gidişatından da bizim anladığımız böyle bir öz yönetim anlayışı var. Dağın talimatları ile verilen ihaleler ve buna yönelik adımlar var. Yine oradan gelen listelerle işe alınanlar ve istihdam edilenler mevcut. Terör örgütüyle ilişkili olanların bu konuda belediye ile irtibatının sürekli devam etmesi, aynı zamanda kendilerini mahkeme yerine koyup hüküm icra etmeye kadar giden yeni bir anlayış söz konusu. Bütün bunları devlet görmezden gelemez. Bu kendi öz yönetimlerini kurma çabalarıdır. Bunu açık söyleyeyim. Kendi öz yönetimlerini kurmalarına biz devlet olarak müsaade etmeyiz. Demokrasi de buna müsaade etmez. Hukuk devleti de buna müsaade etmez."

Kars Belediyesi eş başkanları HDP'li Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014'teki Kobani Olayları'yla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla HDP, yerel seçimlerde kazandığı son il belediyesini de kaybetmişti. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika