Soylu: Türkiye göçü en iyi yöneten ülkelerin başında, göçe hazırlıklıyız

Soylu: Türkiye göçü en iyi yöneten ülkelerin başında, göçe hazırlıklıyız

Sabah yazarı Mahmut Övür, İçişleri Bakanı Soylu'ya 'göç' meselesini sordu. Soylu, Türkiye'nin göçü en iyi yöneten ülkelerin başında olduğunu öne sürerek "Biz hem küresel adaletsizlikten hem de iç savaşlardan kaynaklanan göçe karşı hazırlıklıyız“ dedi.

Gündemde göç var. Orta doğuda, ABD ve NATO eliyle yaratılan iç karışıklıklar ve neticesinde ortaya çıkan çok sayıda terör örgütünün neden olduğu vahşet ve yıkım insanları göçe zorluyor. Taliban teröründen kaçan Afganistanlıların göç rotasının başında ise Türkiye geliyor. Hayalleri, Türkiye’den Avrupa’ya geçmek. Türkiye’de göçmenlerin kontrolsüz alımı eleştirilirken, Avrupa Birliğinin göçmenlere karşı sert tavrı da tepki çekiyor.

Sabah yazarı Mahmut Övür, göçmenlerle ilgili politikaları eleştiren muhalefete yüklendiği yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi paylaştı.

Övür’ün yazısına göre Soylu şöyle dedi:

Türkiye göçü en iyi yöneten ülkelerin başında geliyor. Dünya da, bizdeki muhalefet de Türkiye’nin göç dalgası altında ezileceğini bekledi. Oysa biz yepyeni modeller geliştirerek süreci doğru yönettik. Hem insani duruştan taviz vermedik hem de sınırlarımızı kontrol altına aldık, almaya da devam ediyoruz. Muhalefet, Suriye üzerinden yapmaya çalıştığı karmaşıklığı acaba Afganistanlılar üzerinden yapabilir miyim fitnesi içerisinde. Boşuna beklemesinler.

 

Doğu sınırlarımızda 141 gözetleme ve 109 haberleşme kulesi, 85 komuta kontrol merkezi, 329 kablosuz sensör seti, 108 milyon euro bütçeli elektro-optik kule projesi kapsamında 560 kilometrelik kesintisiz ve etkin gözetleme imkânı sağladı. İran ve Irak sınırındaki bu çalışma yüzde 90 oranında tamamlandı.

ABD’nin Afganistan ’dan çekilmesi, bölgede Taliban’ın güç kazanması ve Türkiye’nin Kabil Havaalanı’na asker göndererek orayı işletmek istemesi konularına da değinen Soylu, „ABD’nin girdiği yerlerde bölgesel istikrarsızlık oluşturduğu gerçeğini yıllardır biliyoruz ve ona göre önlem alıyoruz. Biz hem küresel adaletsizlikten hem de iç savaşlardan kaynaklanan göçe karşı hazırlıklıyız“ ifadelerini kullandı. Bu durumun göçe sebep olan gelişmiş ülkeler tarafından görülmediğini söyleyen Soylu, „Görseler dünya böyle bir insanlık dramı yaşamaz“ diye konuştu.

GENEL