Soylu yine kışkırttı, TBMM'de kavga çıktı

TBMM'de tansiyon bir kez daha yükseldi: Soylu, CHP'li Özel'in üzerine yürüdü

Bugün Meclis'teki bütçe görüşmelerinde kavga çıkaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, akşam saatlerinde yürütme adına kürsüye çıktı. HDP sıralarına yönelik sataşmada bulunan Soylu “Kürtler sizden nefret ediyor" diye bağırdı. Süleyman Soylu, kendisine cevap vermek için kürsüye çıkan CHP'li Özgür Özel'in de üzerine yürüdü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) 2022 bütçe görüşmeleri İçişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bütçeleri hakkında yapılan tartışmalarla sürüyor.

Bugünkü görüşmelerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun hakaretleri sonrası CHP'li ve AKP'li vekiller arasında yumruklu kavga çıkmıştı. Kavganın yankıları devam ederken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, akşam saatlerinde yürütme adına kürsüye çıktı.

''BU ÜLKEDE KÜRT DÜŞMANLIĞI YOKTUR'

Meclis'teki 'Kürdistan' tartışmsına ilişkin konuşan Soylu, ''Bu ülkede Kürt düşmanlığı yoktur. Bu ülkede kimin paravanı olarak bildiğimiz bir PKK düşmanlığı vardır'' dedi. Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz devletiz, biz devlet olarak suçluların peşindeyiz. Suçluların yalanlarını ve dedikoduları TBMM'ye getirip devlete iftira ettiniz."

Konuşması sırasında HDP sıralarına yönelik sataşmada bulunan Soylu “Kürtler sizden nefret ediyor. Kürtler sizden nefret ediyor. Kürtler sizden nefret ediyor” diye bağırdı.

HDP'DEN DÖVİZLİ PROTESTO

Soylu, Cizre’de öldürülen Tahir Güven’in katilinin HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinden çıktığını öne sürdü. Bunun üzerine Hüseyin Kaçmaz, kürsüye yöneldi. Bu sırada HDP’li milletvekilleri de tepki gösterirken diğer vekiller araya girdi. Soylu, “Hepsinin hesabını vereceksiniz, sizi onlar da kurtaramayacak” dedi.

Soylu'nun kürsüdeki konuşmasını AKP'li milletvekilleri ayakta alkışlarken HDP milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti. Soylu'nun konuşma yaptığı sırada HDP'li vekiller dövizli protesto da gerçekleştirdi. Dövizlerde 'Mafya iltisaklı bakan' yazdığı görüldü.

pudra-sekeri-bakani.jpg

ÖZGÜR ÖZEL: ŞİZOİD BİR SANRIYA KAPILMIŞ KLİNİK BİR VAKA VAR KARŞIMIZDA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Soylu'nun açıklamaları sonrası kürsüye gelerek sert bir konuşma yaptı.

''Suç işleri bakanı diyince kabule denen görüş, bugün bir itirafa döndü. Bir suç örgütü liderine koruma vermesiyle ilgili sorusuna cevap vermemek için, karakol baskını sorusuna cevap vermemek için, insan kaçakçılığı ile ilgili ağır kusuruna cevap vermemek için, Aliye Uzun konusuna cevap vermemek için böyle bir konuşmaya karar verdi'' diyen Özel, ''Sinir krizi geçiçerek diyor ki : Devlete iftira attırma. Devlete iftira yok, kendisine sorulan sorular var'' ifadelerini kullandı.

Özel, sözlerini ''Şizoid bir sanrıya kapılmış klinik bir vaka var karşımızda. Kahraman Mehmetçik'i, ayakta alkışlar mısın diyip kendi ayakta alkışlanıyormuş çakallığına yapan alet olmayın'' diyerek tamamladı.

Özel'in kurduğu son cümle ise Meclis'te gerginliğe yol açtı. AKP'li Alpay Özalan Özel'in üzerine hamle yaparken; Soylu'da locadan çıkarak Özgür Özel'in üzerine yürüdü.

Özel'in korumaya çalışan CHP'li vekillerle AKP'li vekiller arasında yumruklaşmalarda yaşandı.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, bugün Meclis'teki bütçe görüşmelerinde kürsüde yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağına binmesiyle ilgili eleştirilerde bulunmuştu. Bu sırada Bakan Soylu, Aydın'a bulunduğu yerden “Sahtekarsın” diye bağırmış, Soylu'nun sözlerinin ardından kavga çıkmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika