Sözcü yazarı: Bu satırları dehşet içinde kalarak okuyorsunuz

Sözcü yazarı: Bu satırları dehşet içinde kalarak okuyorsunuz

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Yalçın'ın yeni kitabının diğerlerinden biraz farklı olduğunu belirterek, "'Saklı Seçilmişler' kitabı sadece bizi beslenme konusunda aydınlatmakla kalmıyor. Meselenin ekonomi-politiğini ele alı­yor....

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Yalçın'ın yeni kitabının diğerlerinden biraz farklı olduğunu belirterek, "'Saklı Seçilmişler' kitabı sadece bizi beslenme konusunda aydınlatmakla kalmıyor. Meselenin ekonomi-politiğini ele alı­yor. Bu zehir düzeni kimlerin nasıl kurduğunu ayrıntılarıyla ortaya çıkarıyor" dedi. Öztürk, "Soner kitabının önemli bir bölümünü küresel baronların kitlesel kıyımı nasıl yaptıklarına ayırmış. Dehşet içinde kalarak okuyorsunuz. Okuduğunuzda çok bilgi edineceksiniz" diye belirtti.

Gazeteci Kırıkkanat ise, Yalçın'ın kitabından alıntı yaparak başladığı yazısında, "Değerli meslektaşım Yalçın, bugüne değin pek çok önemli araştırmaya imza attı. Ama belki de en önemli eseri, bu kitap. Çünkü soframıza kurulan zehirli komployu anlatıyor" ifadelerine yer verdi. Kırıkkanat, "Bu topraklarda doğan ve yaşamaya çalışan, hatta doğacak olan çocukların bile sağlığını bozan küresel suikastı; ülkemizi tümüyle ele geçiren gizli emperyalistleri, endüstriyel tarım lobisini ifşa ediyor" dedi.

ÖNCE SAYGI ÖZTÜRK'ÜN, SONRA DA MİNE KIRIKKANAT'IN YAZILARI ŞU ŞEKİLDE:
"Araştıran, soruşturan değerli meslektaşımız Soner Yalçın'ın yeni kitabı 'Saklı Seçilmiş­ler – Siz Onları Değil Onlar Sizi Seçti'. İçinde yine siyaset, ekonomi var ama bu kitap, Soner Yalçın'ın diğer kitaplarından biraz farklı. Yalçın, hepimizi yakından ilgilendiren gıda sağlığı, beslenme sorunumuza parmak basmış.

Hepimiz telaş içindeyiz; 'ne yiyelim neyi ye­meyelim.' Hele konu çocuklar-torunlar olunca akan sular duruyor. 'Saklı Seçilmişler' kitabı sadece bizi beslenme konusunda aydınlatmakla kalmıyor. Meselenin ekonomi-politiğini ele alı­yor. Bu zehir düzeni kimlerin nasıl kurduğunu ayrıntılarıyla ortaya çıkarıyor.

Sadece Türkiye'deki partileri ve liderlerinin neler yaptığını gözler önüne sermiyor. Bu işin başında olan Rockefeller gibi küresel devlerin faaliyetlerini-ilişkilerini yazıyor. Soner Yalçın diyor ki: 'Bile bile bizlere tehlikeli kimyasal gıdaları niye yediriyorlar? Mesele sadece para kazanmak değil. Bunun altında bir sır var. Yoksul insanları yok eden yeni bir soykırımla karşı karşıyayız.'

Soner kitabının önemli bir bölümünü küresel baronların kitlesel kıyımı nasıl yaptıklarına ayırmış. Dehşet içinde kalarak okuyorsunuz. Okuduğunuzda çok bilgi edineceksiniz. 'Saklı Seçilmişler' büyük emek harcanan bir kitap olmuş.

Sözcü ailesinden bir kitap daha geldi: Yazdığı haberden dolayı cezaevine konulan Gökmen Ulu, yıkılmadı, bükülmedi, elinde kalemiyle hep dik durdu. Kitabına da 'Yıkıl­ma Sakın' adını verdi. İki kitap da Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıktı. Soner ve Gökmen'in ellerine sağlık."

MİNE KIRIKKANAT'IN YAZISI:

"Bin yıllardır bereketin simgesi olan buğday, Anadolu topraklarında bir bitkiden çok daha fazlasıydı. Bu topraklarda buğday demek gelenek demekti; kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıydı. Buğday tüm Anadolu medeniyetleri için kutsaldı; ekmek yere düşünce öpüp başa konulması unutuldu. 

Ekmeklik buğday kepeğinin, ağrı kesici olarak kullanıldığı ve kas ağrılarına, romatizmaya, kabızlığa, kansızlığa iyi geldiği anımsanmıyor artık... 

Sahi, hayvanların mide ve bağırsak sorunları buğday saplarıyla giderilmez miydi? 

Buğday eskiden yıkanır, durulanır, çimlendirilir, fermente edilir ve yavaş kabaran maya ile pişirilirdi. Bu sayede taninler, saponinler, sindirim enzim inhibitörleri ve lektinler gibi suda eriyen ve sıcağa duyarlı toksin ve anti-besin öğelerin seviyesi azalırdı. Dişlerin de düşmanı olan 'fitik asit' kısmen parçalanır ve böylece hazım kolaylaşır, besin değeri artardı. 

Şimdi hastalık sebebi oldu buğday... 

Saplarının evin sıvasında, tezek yapımında kullanıldığı da anılarda kaldı. 

Ne 'yediğinizin', size ne 'yutturulduğunun' farkında mısınız?

'Tahıl ambarı' olarak bilinen Anadolu toprakları 23 yabani buğday türüne ve 400’den fazla kültüre alınmış buğdayçeşidine ev sahipliği yapmaktaydı. 

Türkiye genetik kaynaklar açısından da dünyada önemli bir yere sahipti. 

Güneydoğu Anadolu bölgesi, buğdayın yeryüzünde ilk kez evcilleştirilip dünyaya yayıldığı coğrafya olarak uygarlık tarihinde belirleyiciydi. Bereketli Hilal, idi! 

Sadece Eskişehir’de büyük özveriyle tohum ıslah edilmedi, Atatürk Cumhuriyeti’nin o zorluk yıllarında Diyarbakır Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 'Diyarbakır 81', 'Dicle 74'... 

Ankara Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 'Akbaşak', 'Topbaş'... Yeşilköy Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 'Köse Melez', 'Ekmeklik 69082', 'Makarnalık 68722'... Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 'Cumhuriyet 75', 'Gediz 75', 'Ata 81', 'Ege 88' buğday tohumları ıslah edildi. Sadece buğday değil; mısır, arpa, çeltik, yulaf, patates, baklagil çeşitleri üretildi! 

Zamanla... Küresel tarım şirketlerinin baskıları sonucu bu yararlı çalışmalarsiyasi destek bulamadı. 

Ya üretim? 

2001 yılında 49 milyon dolar olan buğday ithali, bugün 2 milyar dolara yaklaştı!

Bu inanılmaz artış AKP sayesinde oldu! 

Dört yıldır buğdayın fiyatı 80-100 kuruş arasında gidip geliyor. Mazottan gübreye kadar diğer girdilere yapılan zamlar karşısında buğday üreticisi bilinçli olarak zarar ettiriliyor. 

Yetmiyor. Bakanlar Kurulu kararıyla buğday ve çavdarda yüzde 130 olan gümrük vergisi oranı yüzde 8’e düşürüldü. Mısır’da yüzde 30 olan gümrük vergisi oranı, yüzde 35’e düşürüldü. Arpada yüzde 100 olan oran, sıfıra indirildi. 

Gümrük vergisi niye bu kadar tepetaklak edildi: Köylü üretmesin! Oysa... 

Buğday stratejik yaşamsal ürün. Ülkeler buğday üretiminin bir bölümünü her türlü riske karşı depoluyor. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi, kuraklık ve savaş gibi nedenlerle uygun miktarda stok yapardı. 

AKP iktidarı IMF’nin 'stok politikasını terk et' emriyle 2006 yılında stoklarındaki buğdayı çok ucuza elden çıkardı!

Ertesi yıl Türkiye’de kuraklık oldu. Buğday üretimi 21.5 milyon tondan 17 milyon tona düştü. Ve AKP gümrük vergisini düşürerek buğday ithal etti. 

Sonuçta, Türkiye’nin hububat gümrük duvarları yıkılarak tarımda ithal ürünlere bağlılığın yolu açıldı. 

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında buğday ekim arazisi 9.4 milyon hektardı. Bugün 7.2 milyon hektara düştü. 

Düşünün, kişi başına yılda 110 kilo ekmek tüketiyoruz. Pazar büyük. Neler yapılmıyor ki? 

AKP dönemindeki buğday bozgunu yazmakla bitmez.*

***

Yukarıdaki satırlar, Soner Yalçın’ın son kitabı 'Saklı Seçilmişler'den alıntıdır. Değerli meslektaşım Yalçın, bugüne değin pek çok önemli araştırmaya imza attı. Ama belki de en önemli eseri, bu kitap. Çünkü soframıza kurulan zehirli komployu anlatıyor!

Bu topraklarda doğan ve yaşamaya çalışan, hatta doğacak olan çocukların bile sağlığını bozan küresel suikastı; ülkemizi tümüyle ele geçiren gizli emperyalistleri, endüstriyel tarım lobisini ifşa ediyor.

Bugünlerde MHP ile yaptığı 'milli ve yerli' ittifakla övünen AKP iktidarının; aslında ülkeyi, toplumu ve geleceğini 'ithal ve yabancı' sömürüye damardan bağladığını gözler önüne seriyor! 

* Saklı Seçilmişler/ Siz Onları Değil, Onlar Sizi Seçti, Kırmızı Kedi Yayınları, 2018"

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat