Spotify güncellendi

Spotify güncellendi

2006 yılında kurulduğundan itibaren hızlıca kullanıcı sayısını katlayan müzik uygulaması Spotify kullanıcılarının daha kolay kullanabilmesi adına masaüstü ve web tasarımında güncellemeye gitti.

 

Her ne kadar uzun süredir tasarım olarak olmasa da yazılım tarafında Spotify çeşitli değişiklikler yapıyordu. Şimdi ise sıra tasarım bölümüne gelmişti. Getirdikleri yeni güncelleme ile beraber masaüstü ve web tasarımı konusunda bir takım değişiklikler yapıldı. 

Genelde mobil uygulamada kullanıcılar hiçbir karışıklık yaşamadan bir iki tuşla daha doğrusu sekme ile istedikleri işlemleri yapabiliyorlardı. Kitaplığım ve çalma listesi dışında farklı sekmeler pek kullanılmıyor. Masaüstünde ise durum biraz daha farklıydı. Genelde dağınık bir görüntüsü olan uygulamada yeni versiyon ile beraber durum biraz daha düzeltildi diyebiliriz.

 

Uygulama dağınık olan menü ve seçenekleri farklı sayfalara dağıttı. Beğenilen Şarkılar, Haftalık Keşif, Günlük Miks ve Yeni Müzik Radarı gibi sayfalar ise Kitaplık sekmesine taşındı. Yine aynı pencereye müzikleri filtreleyerek arama özelliği geldi. Kullanıcıların önemli bir çoğunluğu mobil uygulamada sadece çalma listeleri ile işlem yaparken, masaüstünde daha çok düzenleme, ekleme, arama gibi özellikleri kullanıyor. Ayrıca podcastler, sesli kitaplar, söyleşi gibi kategorilerin de çoğalması ile beraber bu düzenlemenin gerekli olduğu düşünüldü.

Firma yeni arayüzünü bir blog gönderisi ile duyurdu. Yapılan açıklama ise şu şekilde;
“Spotify’da her zaman mümkün olan en iyi deneyimi sunmanın yollarını arıyoruz. Böylece dinleyicilerimiz sürekli olarak yeni müzik ve podcast programları keşfediyor. Bunun için görünüm ve işlevsellik konusuna önem gösteriyoruz. Sürekli olarak yeni özellikleri test ediyor, geliştiriyor ve piyasaya sürüyoruz. Yeni cihazlar için optimize ediyor ve içerik tekliflerimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Fakat tüm bunlarla uğraşırken masaüstü uygulama deneyimimizin yeterince ilerlemediğini ve artık bir değişim zamanı geldiğini hissettik.” Yapılan güncelleme için kullanıcıların nasıl bir tepki vereceği merak konusu.

Steam Oyun Festivali isim değişikliğine gitti

Bilim Teknoloji