Su Kuyulu Mescit Nedir?

Su Kuyulu Mescit Nedir?

Su dünya üzerinde her evin ve her insanın başlıca yaşam kaynağıdır. Herkes evinde su olmadığı zaman ne yapacağını bilemezken bu durumu her gün yaşayan, dünya üzerinde birçok köy bulunmaktadır.

Su dünya üzerinde her evin ve her insanın başlıca yaşam kaynağıdır. Herkes evinde su olmadığı zaman ne yapacağını bilemezken bu durumu her gün yaşayan, dünya üzerinde birçok köy bulunmaktadır. Müslüman köylerde bu durum için en kapsamlı olan yardım, su kuyulu mescittir. 

Su kuyulu mescit, hem mescidi hem de su kuyusunu aynı anda barındıran oluşumdur. İbadetlerini su olmadığı için gereğince yerine getiremeyen insanlar için de, susuzluktan hastalanan kişiler için de bir numaralı, çok yönlü bir kuyu sistemidir. Susuzluğun olduğu yerde hem kıtlık hem de hastalıklar baş gösterir.  İnançlarını ibadetle taçlandırmak isteyen kişiler, su bulamadığında bu durum hem umutsuzluğu hem de çaresizliği beraberinde getirir. Bu iki durum için düşünülmüş olan su kuyulu mescit yapımı, mükemmel bir kurtarıcıdır. Hem güvenilir hem de işe yarar projelere imza atan İyilik Denizi, yardımlarınızın en hızlı şekilde ulaşması için canla başla çalışmaktadır. Siz de çorbada tuzunuz olsun istiyorsanız iyilikdenizi.org sitesinden su kuyulu mescit bağışları hakkında bilgi alabilir, yardımlarınızın anlam bulmasını sağlayabilirsiniz. 

Su Kuyulu Mescit Yapım Süreçleri 

Su kuyusu yapımı aslında toprağa ve çevrenin elverişliliğine bağlı olarak yapılır. Genelde otomatik sistemler tercih edilse de aslında civardaki verimliliğin buna uygun olup olmadığı da önemlidir. Örneğin elektrik aksamlı bir su kuyusu için, elektrik olmayan bir köyde bu işlemi gerçekleştirmek hem maliyetli hem de sıkıntılı uzun süreçlere gebedir. Bu sebeple her türlü olumsuzluklar ya da olumlu imkanlar düşünülerek projenin faaliyete geçmesi sağlanır. 

Su kuyusu açtırmak ya da su kuyulu mescit inşa etmek, ilk olarak yapılacak işlemlerin enine boyuna düşünülmesini gerektirir. Artezyen kuyular bu aşamada daha önceliklidir. Hem uzun ömürlü hem de sağlam yapıda olması sebebiyle, çevredeki susuzluğun daha uzun süreli önüne geçmek amaçlanır. Üstelik toprağın en derin katmanına sondaj vurularak yapıldığı için de, suda çıkabilecek arsenik gibi zehirli maddelerin önüne geçilir. Müdendislerin çalışmaları sonucunda, bölgenin imkanlarına göre 5 ay ile 1 yıl arasında bir süreçte su kuyulu mescitler tamamlanır. Elbette daha erken biten projeler de mevcuttur ama daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum tamamen bölgenin elverişli imkanlara sahip olup olmamasına bağlıdır. 

Su kuyulu mescit açıldıktan ve faaliyete geçtikten sonra da belirlenen zamanlarda kontrolleri yapılır, kötüleşmeye başlayan yapılarda iyileştirme çalışmaları ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Hem suyun kalitesi hem de verimi bu aşamada önem taşır. Su kuyulu mescit, genellikle merkezi konumlara inşa edilerek herkes tarafından erişilebilir olması sağlanır. Köylerin nüfus yoğunluğuna göre gerektiğinde sayı arttırılması için çalışmalar da gerçekleştirilir. 

Bazı yerlerde yerel yasalar gereği çalışmalar uzayabilmekte, bazen de sonlandırılabilmektedir bu sebeple özellikle son beş yılda, çalışmaların en başında tespitler yapılarak, su kuyulu mescitlerin tamamen izin çerçevesinde kesin olarak yapımı tamamlanabilecek yerler tercih edilmektedir. 

Su Kuyulu Mescit Fiyatları 

Bölgenin elverişliliğinin önemli olduğu kadar kaliteli bir su için, su kuyusunun malzemeleri de önemlidir. Aynı zamanda su kuyulu mescitte, mescit inşaatı da düşünüldüğünde maliyetler artmaktadır. Bağışlar tek bir kişi tarafından yapılabildiği gibi, bir grup tarafından sağlanarak da ortak bir su kuyulu mescit açtırılabilir. Eğer hisse miktarı olarak bağışlamak isterseniz bir hisse bedeli 1000 TL’dir. Genel bir fiyat skalası olsa da bazı durumlarda fiyatlar artış gösterebilir. Su kuyulu mescit fiyatlarında değişiklik sağlayan unsurları inceleyelim:

  • Su kuyusunun derinliğine göre, sondaj yapılacak boru ihtiyacı artar bu sebeple maliyet artabilir.
  • Yerel imkan sağlanamadığında ekipmanlar dıştan karşılanır.
  • Su kuyusunun ölçümleri için gerekli olan malzemeler her daim aynı olmayabilir, örneğin kayalıklı bir arazi mevcutsa, işlemler için daha çok ekipman gerekebilir. 
  • Toprağın yansıtma özelliği sayesinde kirli olan toprakta daha derine inilmesi gerekir, bu durumda borular harici farklı yöntemler ve ekipmanlar gerekli olabilir.
  • Mescidin yapım aşamalarında bölgenin hava şartları göz önüne alındığında daha maliyetli ihtiyaçlar doğabilir. 

Bu gibi durumlar göz önüne alınarak genellikle proje içerisinde miktar oynamaları yapılır. Gerekli para ağı, projeler bazında değerlendirilir. Su kuyulu mescitlerde de, su kuyusunda olduğu gibi belirli zamanlarda denetimler yapılarak verimliliğin derecesi ölçülür. 

İyilikdenizi.org sayesinde siz de bir toplumun hem sosyal hem de dini ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam