Şubat ayında en az 33 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Şubat ayında en az 33 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Şubat ayında ne az 33 kadın erkekler tarafından katledildi, en az 12 kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldı, 104 kadın seks işçiliğine zorlandı.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği çeteleye göre; erkekler şubat ayında en az 33 kadını öldürdü, en az 57 kadına şiddet uyguladı ve en az bir çocuğu öldürdü. Aralarında erkek çocukların da olduğu en az dört çocuğu istismar eden erkekler, en az 12 kadına cinsel saldırıda bulundu ve en az 104 kadını da seks işçiliğine zorladı. Hazırlanan çeteleye göre, Şubat 2021‘de en az 14 kadının ölümü basına şüpheli olarak yansıdı. Erkekler, en az 10 kadını “öldürmekle” veya “cinsel saldırıda bulunmakla” tehdit etti. Annesini “öldürmeye teşebbüs eden” bir erkek ise tutuklandı. Erkeklerin 28 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadını “namus”, bir kadını “kıskançlık” bahanesi" ile öldürdü. Erkekler bir kadını “faturada indirim yapmadığı” bahanesiyle, bir kadını da “hırsızlık yapmak için” öldürdü. Şubat’ta 20 kadını evli olduğu erkek, boşandığı erkek, nişanlısı ve sevgilisi öldürdü. Yedi kadını, torunu, abisi ve oğlu gibi aile üyesi sekiz erkek; bir kadını evine giren üç hırsız, bir kadını akrabası, bir kadını eşinin eski ortağı, esnaf bir kadını ise müşterisi öldürdü. İki kadını öldüren faillerin kadına yakınlık derecesi basına yansımadı.

Katiller kadınların hanesinde! 

Erkekler, 14 kadını ev içinde, on kadını otel, sokak, araba ve ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin dokuz kadını nerede öldürdüğü ise basına yansımadı. Erkekler, 17 kadını ateşli silahlarla, 11 kadını bıçak, balta gibi kesici aletlerle, üç kadını boğarak öldürdü. Erkekler, bir kadının başını dambılla ezerek, bir kadını da darp ederek öldürdü.

Çocuk cinayetleri ve çocuğa şiddet 

Erkekler, Şubat 2021’de en az bir çocuğu öldürdü. Çocuğu babasının eski ortağı öldürdü. Afyon’da bir baba kız çocuğunu sokakta yaraladı. İstanbul’da bir grup erkek bir çocuğu kaçırmaya çalıştı. Erkekler, Ağrı’da üç, Diyarbakır’da bir çocuğa şiddet uyguladı. Hatay’da bir çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

Cinsel saldırı 1 yılda 3 katına çıktı 

Çeteleye göre, erkekler Şubat 2021’de en az 12 kadına cinsel saldırıda bulundu. Geçen yıl aynı ay bu sayı dörttü. Sekiz kadına tanımadığı yedi erkek, bir kadına yöneticisi, bir kadına babası, bir kadına tiyatro oyuncusu, bir kadına da polis cinsel saldırıda bulundu. Erkekler, cinsel saldırıda bulunduğu kadınlardan birine sistematik olarak cinsel saldırıda bulundu. Erkekler bir kadına ev içinde, iki kadına hukuk ofisi, metro gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti. Erkeklerin dokuz kadına nerede tecavüz ettiği basına yansımadı.

Çocuk istismarı

Erkekler, Şubat 2021'de aralarında oğlanların da olduğu en az dört çocuğu istismar etti. Geçen yıl, aynı ay bu sayı 23’idi. En az üç çocuk kendisini istismar eden on erkeği tanımıyordu. Bir çocuğu yüzme eğitmeni istismar eti. Erkeklerin çocukları nerede istismar ettiği basına yansımadı.

Kadına yönelik şiddet

Erkekler, Şubat’ta en az 57 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 51’idi. Erkeklerin şiddet uyguladığı on kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlar arasında trans kadınlar da vardı. Erkekler beş kadına sistematik olarak şiddet uyguluyordu. Kadınlardan biri Suriyeliydi. En az 35 kadına evli olduğu erkek, nişanlısı veya sevgilisi şiddet uyguladı. Bir kadına annesinin sevgilisi, bir kadına ev sahibi beş erkek, bir kadına hastası, bir kadına patronu, bir kadına kardeşi, bir kadına da damadı şiddet uyguladı. En az 16 kadına şiddet uygulayan 20 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Seks işçiliğine zorlama

Şubat 2021’de erkekler, en az 104 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 134 idi. Seks işçiliğine zorlanan 43 kadın Türkiye vatandaşı değildi.

3. Sayfa