Sudan'da askeri darbe: OHAL ilan edildi!

Sudan'da Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğu bildirildi. Sudan Savunma Bakanı Avf, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in tutuklandığını

Sudan'da Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğu bildirildi. Sudan Savunma Bakanı Avf, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in tutuklandığını duyurdu. 3 ay OHAL ilan edildi. Ülke 2 yıl sonra sandık başına gidecek.

Ülkeyi 30 yıldır şeriatla yöneten Ömer el Beşir'e yönelik protestolar devam ederken sabah saatlerinde darbe yapıldığı haberlerinin geldiği Sudan'da beklenen açıklama yapıldı.

Sudan Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Beşir'in tutuklandığını, güvenli bir yerde olduğunu, hükümetin ve yerel yönetimlerin feshedildiğini, kurulacak askeri konseyin ülkeyi 2 yıl yöneteceğini ve 3 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Bakan 2 yıllık bu geçiş sürecinin ardından 'özgür ve adil bir seçime' gidileceğini söyledi.

Yapılan protestoları haklı bulduğunu söyleyen Bakan, "Sudan’ın çok eksikleri var, hükümet bize verdiği sözleri tutmadı" ifadesini kullandı.

Bu arada ülke genelinde 1 ay boyunca 22.00-04.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi.

SUDAN HALKI DİKTATÖRÜN DEVRİLİŞİNİ KUTLADI

Ömer El Beşir’in istifası sonrasında halk kutlamalara başladı. Sudan’da kutlamalara katılan bir kadında bu kutlamaların simgesi haline geldi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya