Sudan’ın 335 milyon dolarlık ödemesinin ardından Trump, Sudan'ı terör listesinden çıkarttı

Sudan’ın 335 milyon dolarlık ödemesinin ardından Trump, Sudan'ı terör listesinden çıkarttı

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarma kararını imzaladığını Kongre’ye bildirdi.

ABD Başkanı Trump, Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarttı.

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkarma kararını imzaladığını Kongre’ye bildirdi. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Sudan’la ilgili karara imza attığı belirtildi. Açıklamada, “Başkan Donald Trump, Sudan’ın “teröre destek veren ülkeler” listesinden resmen çıkarma yönündeki kararı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi” ifadesi kullanıldı. Söz konusu adımın, Sudan’ın “terör kurbanlarına 335 milyon dolarlık ödemeyi yapmasının” hemen ardından atıldığına işaret edilen açıklamada, “ülkenin yönetimine gösterdiği anlayış için” teşekkür edildi. Karara ilişkin Kongrenin önünde 45 günlük bir süre bulunuyor. Bu süre içinde aksi yönde bir adım atılmaması durumunda Sudan söz konusu listeden resmen çıkmış olacak. Kongrenin ayrıca, egemen bir devlet olarak Sudan’ın ABD mahkemelerinde yargılamaya maruz kalmaması için gerekli yasal düzenlemeyi de yapması gerekiyor.

TRUMP’IN 335 MİLYON DOLARLIK ŞARTI

Trump, pazartesi günü sosyal medya hesabından, Sudan’ın ABD’li ‘terör kurbanları’na ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödeyeceğini duyurmuştu. Trump, bu yapıldığında ülkeyi “Terörü Destekleyen Ülkeler” listesinden çıkaracağını belirtmişti. Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk da devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, Washington yönetiminin talep ettiği 10 milyar doları aşkın tazminatın bir yıldır yürütülen müzakereler sonucu birkaç yüz milyon dolara düşürüldüğünü ve salı günü itibarıyla hesaba yatırıldığını bildirmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya