Süleyman Soylu: 3 buçuk milyon Suriyeli misafirimiz var

Süleyman Soylu: 3 buçuk milyon Suriyeli misafirimiz var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamada"Bugün dünyanın en çok sığınmacı bulunan ülkesi Türkiye'dir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'deki göçmenlerle ilgili yaptığı açıklamada"Bugün dünyanın en çok sığınmacı bulunan ülkesi Türkiye'dir. Yaklaşık 5 milyonun üzerinde misafirimiz var, bunun 3 milyon 667 bini Suriyeli" dedi.

Gölbaşı Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen dörtlü toplantıda AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ve Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries ile göç sorununa ilişkin toplantıda bir araya gelen Süleyman Soylu, Türkiye'deki göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, şöyle konuştu:

"Şunu söylemek belki de birçok şeyin ifadesi yerine geçer. Bugün dünyanın en çok sığınmacı bulunan ülkesi Türkiye'dir. Yaklaşık 5 milyonun üzerinde misafirimiz var, bunun 3 milyon 667 bini Suriyeli. İnsanlığa büyük bir miras bırakıyoruz. Bıraktığımız miras, kapımızı çalan insanlara, kapımıza gelen insanlara nasıl davrandığımızın belki de gelecekteki en önemli göstergesi olacaktır. Gerek kampları, gerek uyumu gerekse de misafirperverliğimiz açısından Türkiye bütün dünyaya örnek bir davranış ortaya koymuştur."