Süleyman Soylu: Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı

Süleyman Soylu: Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisine yöneltilen 15 Temmuz'da kaybolan ve dağıtıldığı iddia edilen silahlarla ilgili soruya yanıt verdi. Soylu, "Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminde bazı silahların kaybolduğu iddialarına ilişkin Süleyman Soylu’dan açıklama geldi. Yargıya tanışanan konuyla ilgili CİMER’e de başvuru yapılmış fakat yasal olarak 15 gün içerisinde geri dönülmesi gereken başvuruya yanıt verilmedi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Konu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde de gündeme geldi. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in “silah dağıttığı” iddiasına üstü kapalı yanıt veren Soylu, 15 Temmuz’da içişleri bakanı olmadığını söyleyerek “Benim talimatımla bir silah dağıtılmadı” dedi.

Kayıp silahların sayısına ilişkin de konuşan Soylu, “üç adet G3 piyade tüfeği, 11 adet Kalaşnikof tüfek, bir adet MP5 makineli tabanca, bir adet kuru sıkı tabanca olmak üzere toplam 16 silah kaybı tespit edilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı bir MP5 makineli tabanca daha kaybolmuştur” dedi.

AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti

15 Temmuz gecesi 16 silahın kaybolduğu tespit edilmişti. Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in soru önergesine yanıt veren Soylu, silahların “ülke genelinde arandığını” belirtmişti. Meclis’te verilen araştırma önergeleri ise AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Kayıp silahlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden İçişleri Bakanlığı’na yapılan bir başvuruya ise 4.5 aydır yanıt verilmedi. Yasal olarak 15 gün içinde yanıtlanması gereken başvuruda, kayıp silahların durumu, sayısı, Peker’in kayıp silahların dağıtıldığına ilişkin iddiaları yer aldı.

Politika