Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı için daha önce ne demişti?

Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı için daha önce ne demişti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Mart tarihinde sosyal medyada sokağa çıkma yasağı ilan edileceği yazılıyor sorusuna, "Bunlar, ABD,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Mart tarihinde sosyal medyada sokağa çıkma yasağı ilan edileceği yazılıyor sorusuna, "Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ'cülerin hesapları" diye cevap vermişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından 10 Nisan 00:00’dan 12 Nisan saat 24.00’e kadar 30 Büyükşehir ile Zonguldak’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı son iki saatte açıklanınca yurttaşlar fırın ve market önlerinde kuyruk oluşturdu. Sosyal mesafe kuralı uygulanmadı. İzdiham görüntüleri bunca 'Evde kal' uğraşına gölge düşürdü.

Sokağa çıkma yasağının son dakikada ilan edilmesi ve belediyelere dahi haber verilmemesi büyük tepki topladı. Tepkilerin hedefinde de öncelikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vardı. Sosyal medyada Bakan Soylu'ya daha 20 gün önce söylediği sözler hatırlatıldı.

19 MART'TA NE DEMİŞTİ?

Bakan Soylu, 19 Mart tarihinde sosyal medyada sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine ilişkin paylaşımlarla ilgili şunları söylemişti:

"Ülkemiz üzerine çok sayıda kötü düşünenler var. FETÖ'cüler var, PKK'cılar var, PYD'ciler, DEAŞ'cılar var, var oğlu var. Türkiye ile ilgili en ufak bir meseleyi dezenforme etmek için ellerinden gelen her şeyi yapabiliyorlar. FETÖ'cüler, ismi belli olmayan hesaplarla sürekli bir dezenformasyon ortaya koyuyorlar. Sokağa çıkma yasağı da böyle, diğer meseleler de böyle.

Bir doktorun bir motivasyon için yapmış olduğu çalışmanın bir parçasını kesip sosyal medyaya nakledip hem o doktora hem orada çalışanlara hem o önemli gayreti gösterenlere haksızlık olur. Meseleye aklımızla bakmanın doğru olacağını düşünüyorum. Arkadaşlarımızın tespitleri var, kimsenin de gözünün yaşına bakmıyoruz. Bunun önemli bir bölümü Amerika ve Almanya mahreçlidir. Yani FETÖ'cüler Amerika ve Almanya'dan Türkiye'yi bu konuda 'nasıl Türkiye bunu iyi yönetir, nasıl halk bu kadar sakin ve sağduyulu ve kurallara uyar, nasıl Almanya ve ABD'den daha iyi noktada oluruz, bu Türkiye'ye yakışmaz' diye sosyal medyada bunu manipüle etmeye çalışanlara, infial haline getirmeye çalışanlara vatandaşımız müsamaha göstermesin, onları paylaşmasın" dedi.

[caption id="attachment_150551" align="aligncenter" width="690"] Bakan Süleyman Soylu, 19 Mart tarihinde sosyal medyada sokağa çıkma yasağı ilan edileceği yazılıyor sorusuna, "Bunlar, ABD, Almanya mahreçli FETÖ'cülerin hesapları" diye cevap vermişti.[/caption]