Sultan Alparslan tarihte nasıl ve ne zaman tahta geçti? Sultan Alparslan kimdir, nasıl öldü?

Sultan Alparslan tarihte nasıl ve ne zaman tahta geçti? Sultan Alparslan kimdir, nasıl öldü?

Sultan Alparslan'ın iyi mi tahta geçmiş olduğu merak edildi. Alparslan Büyük Selçuklu adlı sevilen tarih dizisi mevzusu ile dikkat çekiyor. Her pazartesi seyircisiyle buluşan Alparslan Büyük Selçuklu mevzusu kadar karakterleriyle ilgi...

Sultan Alparslan'ın yaşamı, Alparslan Büyük Selçuklu seyircileri tarafınca merak ediliyor. TRT 1 ekranlarında gösterilen tarih dizisi Alparslan: Büyük Selçuklu seyircilerde tarih merakı da uyandırıyor. Dizide Barış Arduç'un yaşam verdiği Sultan Alparslan Bey dikkat çekiyor. Peki, Sultan Alparslan'ın tahta geçme hikayesi nedir?

Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci sultanı olan Alparslan, babasının vefatının peşinden Horasan valiliği görevini üstlendi. Amcası Tuğrul Bey'in ölümü peşinden süregelen taht kavgaları esnasında devletin sultanı olmaya hak kazanmıştır.

Alp Arslan (1029 - 24 Kasım 1072), Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun ikinci sultanı olan ve Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askeri komutan ve hükümdardır.

Doğum adı Muhammed bin Davud Çağrı'dır. 1071 senesinde Bizans İmparatorluğu hükümdarı Romen Diyojen ile yapmış olduğu Malazgirt Muharebesi'ndeki başarısından dolayı bilinmektedir.

Sultan Alp Arslan Karahanlılar üstüne bir sefer düzenledi ve Ceyhun nehri'ni geçti. Ancak onun ölümü ile bu sefer yarıda kaldı. Yusuf El Harezmi adlı bir kale kumandanı Sultan'ı hançerleyerek ölümüne sebep oldu. Türkmen takviminde 2002 yılından Temmuz 2008'e kadar Ağustos ayı Alp Arslan olarak adlandırılmıştır. Merv şehrinde olduğu kabul edilen mezarın tam yeri bilinmemektedir.

Alparslan’ın evlatlarının adları Muizzeddin Melikşah, Tacüddevle Tutuş, İzzeddin Arslan Argun, Böri Bars, Tuğrul, Ayaz, Togan, Arslan, Tekiş, Ayşe, Züleyha ve Fülane Hatun’dur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.