Suriye Demokratik Güçleri: Saldırı karşısında Esad ile ittifak yapabiliriz

Suriye Demokratik Güçleri: Saldırı karşısında Esad ile ittifak yapabiliriz

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye'nin olası bir Suriye operasyonuna ilişkin Suriye ile ittifak yapabileceklerini

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye'nin olası bir Suriye operasyonuna ilişkin Suriye ile ittifak yapabileceklerini söyledi. Kobani, IŞİD tutuklularına göz kulak olmanın da artık ikincil öncelikleri olduğunu belirtti.

Mazlum Kobani, Türkiye’nin topraklarına yönelik olası harekatına ilişkin NBC News’e demeç verdi. Ellerindeki IŞİD üyelerinin tutukluluğuyla görevli savaşçılarının olası saldırılara karşı sınır hattında savunmaya geçtiğini dile getiren Mazlum Kobani, ABD’nin Türkiye harekatı için gereken şartları yerine getirip, yolu açması sonrasında IŞİD tutuklularına göz kulak olmanın artık ikincil öncelikleri olduğunu söyledi.

Kobani, ABD yetkililerin ifadelerine yer verilen haberde, bölgede IŞİD'e karşı ABD öncülüğünde yürütülen mücadele esnasında 2 bini yabancı olmak üzere 12 bin IŞİD üyesinin hapishanelerde tutulduğu kaydetti. NBC News, haberinde Pentagon’un verilerine dayandırarak da geriye kalan 10 bin IŞİD militanının Iraklı ve Suriyelilerden oluştuğu belirtildi.

‘AMERİKA GÜVENİLİRLİĞİNİ SARSTI’

“Açıkçası hayal kırıklığına uğradık” diyen Mazlum Kobani, “Bu durum Suriye’nin ABD'ye olan güvenini ve Amerika’nın güvenilirliğini sarstı” dedi. Erdoğan’ın uzun süredir Suriye Kürtlerini tehdit ettiğini söyleyen Kobani, Erdoğan’ın, 'Kürtleri, ülkesinin istikrarına tehdit' olarak görmesini kabul etmedi.

'SALDIRI KARŞISINDA ESAD İLE İTTİFAK YAPABİLİRİZ'

ABD’nin kararının, Kürtlerin hayatlarına mal olacağını hatırlatan Kobani, daha önce asla düşünmeyeceği şeyi düşündüğünü ve bu saldırı karşısında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile ittifak yapabileceğini söyledi.

ABD halkına Trump'ın bu kararından vazgeçmesi için baskı yapması konusunda çağrı yapan Kobani, “Sizlerle birlikte uluslararası terörizme karşı, IŞİD’e karşı savaşan bu insanlar şimdi büyük bir tehlike içinde ve bu savaşı tek başlarına vermekle yüz yüzeler” diye belirtti.