Suriye, Duma’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarına yönelik önemli adım attı

Suriye, Duma’da kimyasal silah kullanıldığı iddialarına yönelik önemli adım attı

Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (KSYÖ/OPCW), Duma’da iddia edilen kimyasal saldırıyı soruşturması için ekip göndermeye davet ettiklerini duyurdu.

OPCW’yi resmen davet ettiklerini ve iddia edilen kimyasal saldırıyı soruşturmasına yardımcı olacaklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM’ye bağlı kuruma, ’tam bir şeffaflık içinde çalışması ve güvenilir, somut kanıtlara dayanması’ çağrısı yaptı.

Suriye resmi haber akansı SANA, Suriye Dışişleri’nden bir yetkilinin ’’Bazı Batılı tarafların kendi saldırgan niyetlerini haklı çıkarmak için reklamını yaptıkları suçlamaların gerisindeki hakikati ortaya çıkarmak için OPCW ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz’’ dediğini aktardı.

’SURİYE HÜKÜMETİ GEREKEN TÜM YARDIMI YAPACAKTIR’
Suriye Dışişleri’nin OPCW’ye Duma’ya girip iddiaları yerinde soruşturacak ekip göndermesi için resmi davette bulunduğunu vurgulayan SANA, OPCW’nin uzman ekibinin Duma’ya gitmesi halinde Suriye hükümetinin gereken tüm yardımı sağlayacağının altını çizdi. 

Suriye hükümeti Duma’da kimyasal saldırı düzenlediği iddialarını kesin dile reddederken Moskova da iddiaların cihatçılarla bağlantılı unsurların bir komplosu olduğuna dikkat çekiyor.