Suriye Ordusu, El Bab’a girdi

Suriye Ordusu, El Bab’a girdi

Kaplan Kuvvetleri’nden askeri bir kaynağın Al Masdar’a verdiği bilgilere göre, birlikler şehrin girişi sayılan ve hala IŞİD’in elinde olan El Bab silolarının birkaç yüz metre güneyinde konuşlandı.Yeni bir taarruz için...

Kaplan Kuvvetleri’nden askeri bir kaynağın Al Masdar’a verdiği bilgilere göre, birlikler şehrin girişi sayılan ve hala IŞİD’in elinde olan El Bab silolarının birkaç yüz metre güneyinde konuşlandı.

Yeni bir taarruz için hazırlanan Suriye Ordusu’nun, silolar bölgesi ve Tadif beldesini kapsayan bir operasyona başlaması bekleniyor.

'TSK ASKERİ 10 GÜNDÜR AYNI NOKTADA' AÇIKLAMASI

TSK, dün Suriye'de Rus uçağı tarafından vurulan TSK unsurlarının yaklaşık 10 günden beri aynı noktada olduklarını ve bu unsurların bulunduğu noktanın koordinatlarının son olarak 8 Şubat akşamı Hmeymim'deki harekat merkezine ve Ankara'daki Rus askeri ataşesine verildiğini duyurdu.

Suriye'de bir Rus uçağının İslam Devleti hedeflerini vururken attığı bir bomba dün TSK unsurlarının bulunduğu binaya isabet etmiş, üç asker şehit olurken 11 asker de yaralanmıştı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov bugün yaptığı açıklamada "Maalesef ordumuz teröristlere yönelik saldırılar sırasında Türk ortaklarımız tarafından verilen koordinatlarla yönlendirildi ve Türk askerleri o koordinatlarda bulunmamalıydı; dolayısıyla bu istenmeyen saldırılar gerçekleşti" dedi.

Peskov'un açıklaması hakkında yazılı bir açıklama yapan TSK, Suriye'de icra edilen harekat kapsamında birliklerin birbirlerine zarar vermesinin önlenmesi için yaklaşık bir aydır yürürlükte olan mutabakat kapsamında TSK tarafından Rus muhataplarla düzenli ve karşılıklı olarak bilgi paylaşımı yapıldığı belirtildi.

"9 Şubat 2017 tarihinde uçakla vurulan unsurlarımız takriben 10 günden beri aynı noktada bulunmaktadır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son olarak 8 Şubat 2017 tarihinde Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, dost unsurların bulunduğu noktaya bir roket atılması üzerine, unsurlarımızın bulunduğu noktanın koordinatları son olarak aynı gün akşam saat 2311'de Humeymim'de bulunan Harekât Merkezindeki sorumlu personele tekrar iletilmiştir. Aynı 

saatlerde Ankara'daki Rus Silahlı Kuvvetleri Ataşesi, Genelkurmay Başkanlığı karargâhına davet edilerek unsurların bulunduğu noktaların daha önce de verilen koordinatları bir kez daha elden kendisine verilmiştir." 

0057175041907.jpg

Yeşil alan: ÖSO

Kırmızı alan: Suriye Ordusu

Kahverengi alan: IŞİD

Kırmızı kare ile işaretli yer, ordu tarafından ele geçirilen bölge

">