Suriye: Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale yapması savaş suçuna denktir

Suriye: Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale yapması savaş suçuna denktir

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin topraklarına yapacağı herhangi bir askeri müdahalenin 'savaş suçu'na denk olacağını ifade etti.

Devlet haber ajansı SANA'ya göre çarşamba günü Şam, Birlemiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi'ne bir bir mektup göndererek Türkiye'nin hamlelerinin ''meşru olmadığını'' belirtti. 

Ajans üzerinden yapılan açıklamaya göre Suriye, ''Bunlar savaş suçu ve insanlığa karşı işlenmiş suça denktir'' değerlendirmesinde bulundu.

Ankara, 2016'dan bu yana Suriye'nin kuzeyine üç farklı askeri harekât düzenledi. Şam, operasyonları ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne müdahale olarak görüyor.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin karşısına çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Güney sınırlarımız boyunca, 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları atmaya yakında başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar, harekat önceliğimizdeki alanlar başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz, bu operasyonlar inşallah başlayacaktır'' demişti.

Erdoğan, gerekli görüşmelerin perşembe günkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında yapılacağını söylemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya