Suriye’de cihatçılar itiraf etti: ABD üslerinde eğitim aldık

Suriye’de cihatçılar itiraf etti: ABD üslerinde eğitim aldık

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Suriye Koordinasyon Merkezi Başkanı Oleg Zhuravlev, Suriye Ordusu'na teslim olan 27 cihatçının ABD asker

Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Suriye Koordinasyon Merkezi Başkanı Oleg Zhuravlev, Suriye Ordusu'na teslim olan 27 cihatçının ABD askeri üslerinde eğitim aldığını söylediğini aktardı.

Basın toplantısı düzenleyen Zhuravlev, ABD'nin bu gruplara silah ve araç temin ettiğini sözlerine ekledi.

Zhuravlev, "Çatışma sonucunda teslim olan 27 kişi şu anda Palmira'da Suriye Ordusu'nun himayesi altında. Bu kişiler aralarında Batı yapımı silahların da bulunduğu onlarca hafif silah, el bombası, ağır makineli tüfek teslim etti" dedi.

Sputnik'in haberine göre; Zhuravlev, ABD üssünde eğitilen cihatçı grubun, Suriye Ordusu'na teslim olmalarının ardından sivil hayata dönmek amacıyla üssün bulunduğu El-Tenf bölgesinden kaçtığını, kaçışları sırasında ABD destekli cihatçı el-Tavra örgütünün saldırısına uğradıklarını söyledi.

Zhuravlev, "Teslim olanların beyanına göre, ABD'liler bu kişilere silah ve kamyonet temin etti. ABD'li eğitmenler, bu kişilere petrol, doğalgaz ve ulaşım altyapısını sabote etmenin yanı sıra Suriyeli güçlere saldırı gibi terör faaliyetlerine yönelik eğitim de verdi" diye konuştu.