Suriye'de kritik değişiklik: Esad, Başbakan Hamis’i görevden aldı

Suriye'de kritik değişiklik: Esad, Başbakan Hamis’i görevden aldı

Suriye'de Başbakan İmad Hamis’nin görevden almasına yönelik kararın yankıları sürüyor.  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede 2016'dan bu yana

Suriye'de Başbakan İmad Hamis’nin görevden almasına yönelik kararın yankıları sürüyor.  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede 2016'dan bu yana Başbakanlık yapan İmad Hamis'in yerine Su Kaynakları Bakanı Hüseyin Arnus'u atadı.

Suriye devlet medyası, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Başbakan İmad Hamis’i görevden almasına yönelik karar çıkardığını duyurdu.

Esad’ın 2016’dan bu yana görevinin başında olan Hamis’in yerine Hüseyin Arnus’u atadığı belirtildi. Arnus, geçmişte de Irak sınırındaki Deyrül Zor vilayeti ile ülkenin güneyindeki Kuneytra vilayetlerinin valiliği de dahil olmak üzere bir dizi hükümet görevini üstlenmişti. Arnus İdlib doğumlu ve 67 yaşında.

Reuters’ın yerel kaynaklardan aktardığı habere göre ani kararın gerekçesi açıklanmasa da para biriminin son günlerde en düşük seviyeleri görmesi Hamis’i görevden almasının sebeplerinden biri oldu.

Başkanlık sistemiyle yönetilen Suriye'de Hamis'i yaklaşık 6 yıldır Başbakanlık görevini yürütüyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya