Suriyeli gençler ırkçı saldırıda darp edildi iddiası!

Suriyeli gençler ırkçı saldırıda darp edildi iddiası!

Sosyal medya platformu Twitter'da Suriyeli olduğunu iddia eden bir kullanıcı dün gece saatlerinde Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde beş Suriye uyruklu gencin "ülkenize dönemzseniz sizi öldürürüz" denilerek darp edildiğini iddia etti.

Twitter'da Ahmet Hamou (@AhmetHamou) isimli kullanıcının yaptığı paylaşım dikkat çekti. Hamou paylaşımında "Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Sınavdan dönen 5 Suriyeli öğrenci, bir grup genç vatandaşın ırkçı saldırısına maruz kaldılar! Saldıranlar; 'ülkenize dönmezseniz sizi öldürürüz' diye ırkçı söylemde bulundular. Olay yerinden 3 Suriyeli genç ayrılabildi diğer 2 genç ise ağır yaralandı." ifadelerini kullandı ve bir video paylaştı.

Hamou'nun paylaştığı ve olaydan hemen sonraya ait olduğu iddia edilen videoda bir gencin kanlar içinde yerde yattığı görülürken videonun olay gecesine ait olup olmadığı ise henüz bilinmemekte.

"Türk abla" kurtardı!

Sosyal medyada ses getiren bu paylaşımdan sonra Hamou bir paylaşım daha yaparak, "Saldırıya maruz kalan Bir kardeşimiz, bir Türk ablamızın sayesinde hayatta kaldı. Ablamız olaya müdahale ederek Kardeşimizi saldıranların elinden son anda kurtarabildi." dedi.

Valilikten açıklama!

Hatay Valiliği olaya ilişkin sabah saatlerinde açıklama yaparak olayın 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 21.05 sularında gerçekleştiğini belirterek yaralıların Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını açıkladı. Valiliğin açıklamasında "Ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli kardeşlerimize yönelik her türlü şiddet ve ırkçılığa karşı mücadeleye devam edeceğiz." dendi.

hatay-basin-aciklaamsi.png