Suriyeliler bayram için ülkelerine dönüyor

Suriyeliler bayram için ülkelerine dönüyor

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde kutlamak isteyen Suriyeliler, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan ülkelerine geçmeye başladı.

Kurban Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, Kilis Valiliğinin online randevu sistemine kayıt yaptırdıktan sonra randevu günü geldiğinde ülkelerine geçiyor.

İHA'dan Mehmet Ali Dağ'ın haberine göre, Türkiye'nin dört bir tarafından randevu sistemine kayıt olan Suriyeliler, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na geliyor. Suriyeliler, Kilis Valiliğinin izni ile 5 Temmuz - 18 Temmuz tarihleri arasında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Bölgeleri ile diğer şehirlerine gidiyor.

İl Göç İdaresi koordinesinde Suriyelilerin polis ve jandarma gözetiminde İl Göç İdaresi tarafından kayıtları yapılıyor. Pasaport polisinin son kontrolünden geçen Suriyeliler, gümrük görevlilerinin nezaretinde tahsis edilen otobüslerle ülkelerine gidiyor.

4 yılda 403 bin Suriyeli bayram için ülkesine gitti

Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden 2014-2019 arasında 400 bin Suriyeli, bayram için ülkesine gitti. Geçen yıl 3 bin kişi ülkesine bayramlaşma için giderken İçişleri Bakanlığı tarafından pandemi tedbirleri kapsamında Suriyelilerin gidişleri durdurulmuştu.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle yerlerinden edilen ve ülkeden kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin büyük kısmı Türkiye’ye yerleşti. Suriyeliler, 2014 yılından bu yana bayramlaşmak amacıyla dini bayram zamanlarında ülkelerine gidiyor.