Suriyeliler kendi adayları için imza topluyor

Suriyeliler kendi adayları için imza topluyor

Türkiye'de bulunan Türkmen ve Arap Suriyeli gruplar, Yayladağı, Antakya ve Osmaniye'de bir imza kampanyası düzenledi. Eski Türkmen Meclisi Başkanı Semir Hafez'in AK Parti'den aday olması için harekete geçen sığınmacılar, şimdiye...

Türkiye'de bulunan Türkmen ve Arap Suriyeli gruplar, Yayladağı, Antakya ve Osmaniye'de bir imza kampanyası düzenledi. Eski Türkmen Meclisi Başkanı Semir Hafez'in AK Parti'den aday olması için harekete geçen sığınmacılar, şimdiye kadar 5 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderdi. Şimdiye kadar toplanan imzanın kısa sürede 25 bine ulaşacağı belirtildi.

50 BİN SURİYELİ 3,5 SURİYELİ ADINA OY KULLANACAK
Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberi göre, savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 3 milyon sığınmacıdan ilk etapta Türk vatandaşlığı verilecek 120 bin Suriyelinin tamamına yakınının başvuruları tamamlandı. İlkin, beyaz yakalı olarak bilinen çeşitli mesleklere sahip olanlar arasından seçilen Suriyelilerden 50 bin sığınmacının Türk vatandaşlığına geçtiği öğrenildi. Türk vatandaşı olanlar 3.5 milyon Suriyeli adına 24 Haziran'da oy kullanabilecek. Suriyelilerin yeni parlamentoya Türkiye'de yaşadıkları sorunların aşılmasında sözcüleri olabilecek bir isim sokmak istedikleri belirtildi.

'SURİYELİLERİN SORUNLARI ÇOK TEMSİLCİLERİ YOK'
Halen Uluslararası Arap Akademisyenler Derneği Başkanı olan Semir Hafez, Türkiye'de 80 milyon insandan bahsederken bu sayının artık 83.5 milyon olduğunu belirterek, "Suriyeli 3.5 milyon sığınmacının sıkıntıları çok. İster ikamet ister sağlıkta ve eğitimde bir çok sorun yaşıyorlar ve temsilcileri yok. Seçmen olarak sayıları 50 bin ve bu az bir rakam olabilir ancak 3.5 milyon insanın temsil edilmesinden söz ediyoruz" dedi.

Suriyelilerin kendisinin aday olması konusunda yoğun baskı yaptığını belirten Hafez, "Hem Türkiye'yi hem Suriye'yi ve Suriyelileri tanıyan biri Mecliste olsun istiyorlar. Bu nedenle benim temsilcileri olmamı istediler. Benim veya bir başkasının olması önemli değil ama bu insanların diğer azınlıklar gibi bir kontenjana ihtiyaçları var. Yakında 120 bin belki 130 bin kişiye vatandaşlık verilecek. Bu sayı daha da artabilir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem