Suudi Arabistan Metaverse’de: Artık Kabe’ye gitmek çok kolay!

Suudi Arabistan Metaverse’de: Artık Kabe’ye gitmek çok kolay!

Suudi Arabistan, Müslümanların Kabe üzerindeki Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayan bir Metaverse girişimi başlattı.

Kabe’ye ziyaret, “Sanal Hacerülesved” adı verilen teknoloji girişimiyle mümkün hale geldi. Kâbe’nin duvarında yer alan Hacerülesved isimli siyah parlak taş artık Müslümanlar tarafından kolaylıkla ziyaret edilebilecek.

Mekke’deki Ulu Camii İmamı Abdurrahman Sudeysi’nin geçen ay açılışını yaptığı girişim, Ümmü’l-Kurra Üniversitesi’yle Sergiler ve Müze İşleri İdaresi’nin ortak projesiydi. Sudeysi, Mekke ve Medine camilerinin çok sayıda tarihi ve İslami miras içerdiğini ve bunun herkes için dijitalleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Mescid-i Haram’ın resmi Facebook sayfasından yapılan paylaşımda da, söz konusu girişimin, Müslümanların “Mekke’ye hac ziyaretinden önce Hacerülesved’i deneyimlemelerini” sağladığı ifade edildi .Projede sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla insanların kendi evlerinden ziyaret edebileceği, Mekke’deki başlıca hac mekanlarının bir simülasyonu yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem