Suudi Arabistan Veliaht Prensi Türkiye’ye gelecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Türkiye’ye gelecek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın bölgesel ve uluslararası meseleleri görüşmek üzere Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, Ürdün ve Mısır’a bir gezi planladı. Gezide enerji ve ticaret anlaşmalarının da imzalanacağını belirtildi.

Planlanan gezi, Veliaht Prens’in 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden bu yana bölge dışına düzenleyeceği ilk turu olacak. Muhammed bin Selman, 2019 yılında G20 zirvesi için Japonya’yı ziyaret etti.

HAZİRAN AYI BAŞLARINDA

Kaynaklar, Suudi yetkililerin Veliaht Prens’in ziyaret etmeyi planladığı ülkelerle tarihleri kesinleştirmek üzere görüştüklerini söyledi. Kaynaklardan ikisi, gezinin Haziran ayı başlarında gerçekleşebileceğini belirtti. Suudi hükümetinin basın dairesi,  planlanan geziye dair bilgi talebine yanıt vermediği belirtildi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluk binasında öldürülmesi Batı’da öfkeye yol açmıştı.

Kaşıkçı cinayeti, Veliaht Prens bin Selman’ın dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve en büyük Arap ekonomisi olan Körfez krallığını dünyaya açmaya çalışan reformcu imajını lekeledi.

Ancak geçen yıl Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve bu yılın başlarında Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Riyad’ı ziyaret eden Batılı liderler arasında yer aldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki bağları onarmak için “yoğun çabaların ardından”, yıllar sonra ilk kez geçen ay Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

KAŞIÇI CİNAYETİ ‘BAĞLARI’ ONARMAK İÇİN YÜRÜTÜLEN BİR ÇABA

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye’de süren bir davanın düşürülmesi de bağların onarılması için yürütülen çabalardan biri olarak görülüyor.

VOA Türkçe’nin Reuters’tan aktardığına göre; üst düzey bir Türk yetkili, krallığı fiilen yöneten Veliaht Prens’in Erdoğan’ın ziyaret davetini kabul ettiğini ve her iki ülke yetkililerinin de bu ziyareti planlamak için çalıştığını söyledi.

“SWAP ANLAŞMASI GÖRÜŞÜLECEK KONULAR ARASINDA”

Türk yetkili, “İkili ticaret, bölgesel gelişmeler, olası döviz swap anlaşması ve diğer yatırım ve enerji projeleri görüşülecek konular arasında” dedi.

Veliaht Prens bin Selman’ın ülke dışına gerçekleştirdiği son gezisi geçen yıl Körfez Arap ülkelerineydi.

Bin Selman’ın planladığı uluslararası gezi, Washington’un Riyad’la tansiyonu düşürmeye çalıştığı bir zamanda geliyor. Uzun yıllara dayanan ABD-Suudi Arabistan ilişkileri ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetiminde, Kaşıkçı cinayetinin yanı sıra Yemen savaşı ve İran nükleer anlaşmasını canlandırmaya yönelik küresel çabalar nedeniyle gergin durumda.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem