Suudi Arabistan’da ilk kadın dekan

Suudi Arabistan’da ilk kadın dekan

Suudi Arabistan’da Eğitim Bakanlığı, ülke tarihinde ilk kez kadın ve erkek öğrencilere eğitim veren bir fakülteye kadın dekan atadı.Ülkede yayımlanan Okaz gazetesine göre Taif Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığına atanan...

Suudi Arabistan’da Eğitim Bakanlığı, ülke tarihinde ilk kez kadın ve erkek öğrencilere eğitim veren bir fakülteye kadın dekan atadı.

Ülkede yayımlanan Okaz gazetesine göre Taif Üniversitesi Tıp Fakültesi dekanlığına atanan Suudi Arabistan vatandaşı Prof. Dr. Delal Muhyiddin Nemnekati’nin akademik yeterlilik ve başarısından dolayı bu göreve layık görüldüğü belirtildi.

''2030 HEDEFİ’: KADIN İSTİHDAMINI ARTTIRMAK

Bu adımın kadınların iş hayatındaki önünü açacağı kaydedilirken başka üniversitelerde de benzer atamaların yapılabileceği bildirildi.

Ayrıca söz konusu kararın iş alanında daha fazla kadının istihdam edilmesini de içeren Suudi Arabistan’ın 2030 hedeflerine ulaşma konusunda önemli bir adım olduğu ifade ediliyor.

Suudi hükümetinin “2030 hedefleri'' kapsamında geçen hafta da ülke tarihinde ilk defa bir kadın özel bir bankaya müdür olarak atanmıştı.